Doskonałym miejscem do przebywania na świeżym powietrzu jest altana ogrodowa w stylu skandynawskim. Wszak latem życie rodzinno-towarzyskie przenosi się na zewnątrz. Dziś o tym, jak urządzić przytulny i funkcjonalny kącik obok domu i o czym należy pamiętać, kiedy chcemy stworzyć małą Skandynawię.
Altana ogrodowa w stylu skandynawskim – namiastka raju tuż za domem
Nie możemy się oprzeć pokusie, by napisać o tym, że historia altan ogrodowych sięga już XVI wieku! Jak można się domyślić – były one wówczas ozdobą szlacheckich majątków, a ich dekoracyjność z czasem zaczęto porównywać… do dzieł sztuki. Na taką skalę, że w XIX wieku altana ogrodowa przywodziła na myśl antyczną świątynię z malowidłami i rzeźbami. Dziś nieco zmieniło się jej oblicze i stawia się raczej na subtelność i minimalizm, dlatego najchętniej ludzie wybierają altanę ogrodową w stylu skandynawskim. Jednak jedno pozostało niezmiennie – wciąż uwielbiamy spędzać w niej czas na błogim odpoczywaniu. Podobnie jak w gankach, o których pisaliśmy tutaj: Jak urządzić ganek w domu? Latem spędzamy tu mnóstwo czasu, więc urządzenie tych miejsc jest tak ważne, jak urządzenie pokoju lub sypialni.
Uwielbiamy wypoczywać po pracy w tak zaaranżowanej przez nas altanie w stylu skandynawskim :)
Broste Copenhagen - lamipon Aleta | Poszewka na poduszkę Emmia od Nordal | Pled Rikke 170x130 | Miska Sandrine od Bloomingville | Szklanka transparentna Agine od Lene Bjerre | Duży dzbanek na wodę lub lemoniadę od Bloomingville | Szary stolik Bloomingville |
Altana ogrodowa w stylu skandynawskim, czyli jaka?
Altana ogrodowa w stylu skandynawskim zawiera w sobie wszystkie cechy nordyckiego stylu aranżacji wnętrz. Jak wiemy, charakterystyczne dla niego są naturalne materiały, dlatego też altana powinna być wykonana z drewna (np. bielonego). Raczej nie jest przesadnie zdobiona, ale właśnie w jej prostych formach tkwi całe piękno. Drewniana konstrukcja ma jednak jeszcze inne zalety – łatwo się składa i jeśli jest małych rozmiarów – szybciej można przenieść ją z miejsca na miejsce. Ponadto, z drewnem wspaniale łączą się niemalże wszystkie dodatki i materiały, zatem z przyjemnością będzie można coś do niego dopasować.
A tutaj przykład połączenia przez nas drewna z innymi dodatkami – ceramiczna donica, rattanowy taboret, fotel wiklinowy i przytulny materiałowy pled. Całość tworzy relaksujący skandynawski kącik.
Krzesło rattanowe Broste Copenhagen | Ceramiczna doniczka z napisem "Zioła" ("Herbs") od Lene Bjerre | Poduszka pleciona z frędzlami Marcille 50x50 | Koc Rikke (jasny) Lene Bjerre |
Meble do altany ogrodowej
Podobnie jak sama altana, również i meble do niej powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Świetnie sprawdzą się meble ogrodowe rattanowe jasne, wiklina, bambus oraz wspomniane już drewno. Przydadzą się stół, krzesła/fotele/ławka czy komoda. Idealnym (i modnym ostatnio) rozwiązaniem są hamaki i podwieszane fotele, które oferuje nasz sklep skandynawski. Możesz rozsiąść się w nich wygodnie i pobujać, a tym samym choć na chwilę oderwać się od codziennych spraw. Jakie kolory mebli wybrać do altany ogrodowej w stylu skandynawskim? Biel, brąz, szarość i pastele – te wyglądają najpiękniej. Poza tym – wprowadzają przytulny klimat i uspokajają aranżację. Doskonale współgrają także z otaczającą altanę zielenią, przywodząc na myśl sielskie skandynawskie widoki.
Tak w aranżacji błogiego kącika prezentuje się hamak z hiacyntu wodnego. Aż chciałoby się na nim pobujać… :)
Dekoracje altany ogrodowej w stylu skandynawskim
Choć synonimem stylu skandynawskiego jest subtelny minimalizm, to warto wybrać kilka dobrze dobranych dodatków, które stworzą niepowtarzalny klimat. Na fotele i krzesła możesz położyć kolorowe miękkie poduchy lub pledy w pastelowych kolorach, a na ziemi rozłóż dywan z juty lub trawy morskiej. Podpowiadamy, że mamy u siebie wspaniałe modele marki Bloomingville. Sklep online, który prowadzimy notuje ogromną popularność limitowanych dywanów serii Nature. Wykonanie ozdób z naturalnych materiałów sprawia, że każda z nich jest niepowtarzalna. W altanie ogrodowej w stylu skandynawskim przyda się jeszcze akcent roślinny, np. ceramiczne doniczki z żywymi kwiatami czy trawami.
A to nasz dywan z trawy morskiej marki Bloomingville. Nasi klienci potwierdzają, że wygląda równie pięknie w salonie, jak i na tarasie :)
Dywan z trawy morskiej Bloomingville | Ławka Mandisa - Lene Bjerre | Poduszka z frędzlami Kelissia 60x60 od Lene Bjerre | Skandynawska poduszka Sera 50x50 od Lene Bjerre | Zestaw koszy Mai od Lene Bjerre |
Grill w altanie ogrodowej w stylu skandynawskim?
Wiele osób nie wyobraża sobie przebywania latem na powietrzu bez grillowania w gronie znajomych! Musimy przyznać, że my również... :) Jeśli masz dużo miejsca, możesz zaaranżować grill w altanie ogrodowej. Wówczas lepiej mieć ją z wywietrznikiem w dachu. Idealnie do stylu skandynawskiego dopasuje się murowany ruszt z cegiełek. W altanie warto także znaleźć miejsce na skrzynię na drewno i przydatne akcesoria, które na wierzchu wyglądałyby nieestetycznie. Może stać się elementem ozdobnym altanki. Jeśli jednak nie masz w niej miejsca na grill, zdecyduj się na mały i przenośny model lub zaaranżuj większy nieopodal altanki.
A do biesiadowania w altance przyda się stół, przy którym znajdzie się miejsce dla wszystkich gości. My polecamy bambusowe meble ogrodowe, bo to super opcja - estetyczne i wygodne! Sprawdziły się u nas już kolejny rok!
Altana w ogrodzie – o tym nie możesz zapomnieć
Drewniane altany warto zabezpieczyć tak, by mogły posłużyć przez wiele lat. Zwróć zatem uwagę na to, by miały wysoki współczynnik IP. Im wyższy (powinien wynosić minimum 43), tym większa ochrona przed pyłem i wilgocią, a na te w szczególności narażone są zewnętrzne części. Pamiętaj również o kompleksowej impregnacji drewnianej altany (olejem, farbą lub bejcą). Zwróć też uwagę na solidną konstrukcję szkieletu oraz wysokość jej dachu – optymalna powinna mieć 230 cm, by móc w niej swobodnie się przemieszczać i ewentualnie coś podwiesić. Warto wspomnieć, że lepiej, by drewno nie stykało się z betonową podłogą. Idealnie, by było osadzone na płytach betonowanych lub kotwach.
Tutaj mamy aranżację przepięknego skandynawskiego tarasu. Wykorzystaliśmy doniczki Lene Bjerre, czarną (ręcznie robioną!) kanapę bambusową, lampiony Hubsch, malutki stolik bambusowy, nasze poduszki dekoracyjne i pled. Wspaniale, prawda?
Oświetlenie do altany w stylu skandynawskim
Oświetlenie altany będzie przysłowiową „wisienką na torcie” skandynawskich aranżacji. I tu proponujemy kilka rozwiązań. Możesz rozwiesić kilka mniejszych lamp w różnych częściach altanki. Idealnym pomysłem będzie również rozłożenie klimatycznych latarenek ze świeczkami na stole. Przytulny klimat wprowadzają także rozwieszone sznury lampek.
Wieczorny klimat...
Z doświadczenia wiemy, że altana ogrodowa w stylu skandynawskim wspaniale współgra z otaczającą ją naturą, wpisującą się w nieco dziki i tajemniczy charakter nordyckich aranżacji. Jest pięknym elementem ogrodów działkowych i letnisk za miastem. O ich urządzaniu i adaptacji pisaliśmy tutaj: Jak urządzić ogród działkowy? Polecamy zatem skandynawski styl aranżacji, a w razie pytań - jesteśmy do dyspozycji :)