Dekoracja stołu w stylu rustykalnym sprawdzi się na co dzień, ale też może to być dekoracja stołu weselnego czy na przyjęcie rodzinne. Można wykonać ją w prostej wersji, używając tylko bazowych elementów, lub w tej nieco bardziej eleganckiej – z wiejskimi dodatkami także wokół samego stołu. Dziś o tym, które rzeczy i materiały kojarzymy ze stylem rustykalnym i kilka inspiracji na to, jak je wykorzystać. Oczywiście na zdjęciach widoczne są nasze produkty, więc jeżeli coś wpadnie Ci w oko, to zapraszamy do sklepu. Urządź z nami swój rustykalny dom!
Naturalna dekoracja stołu w stylu rustykalnym
Dekoracja stołu w stylu rustykalnym opiera się o elementy kojarzone z rejonami wiejskimi, a przede chodzi tu o wszystkim dary natury. Pełno w niej kwiatów – żywych w sezonie, suszonych poza sezonem. Układane są we wiązanki, wieńce, przystrajają półmiski, dzbanki, talerze. Kwiaty powinny być albo z ogrodu, albo polne. Nie ma tu miejsca dla wyszukanych odmian, zakupionych w zagranicznym markecie. Rustykalnej dekoracji stołu towarzyszą też owoce. W sezonie – te, które znajdziemy aktualnie w sadzie: jabłka, wiśnie, czereśnie, maliny czy truskawki. Poza sezonem korzystamy z suszonych owoców, gałązek lub niektóre wyciągamy z przechowalni (np. jabłka). Podczas biesiady z grillem nie może zabraknąć dekoracji z bukietów naci i ziół, które można wykorzystać – natki pietruszki, marchewki, selera, koper.
Kolory w stylu rustykalnym
Jakie kolory powinny się znaleźć na rustykalnym stole? Przede wszystkim naturalne. Szarości, bo szary jest len i niebielona bawełna też jest jest delikatnie szara. Sama biel też niech zagości, wszak to barwa kojarząca się z czystością, lekkością i świeżością. Dalej – jutowe, wiklinowe, bambusowe brązy. Słomkowe złoto. Zieleń pochodząca z naturalnych dekoracji stworzonych z liści i kwiatów. Kolorowe kwiaty – w żywych barwach latem, w stłumionych suszeniem zimą. Dekorując rustykalnie stół, myślmy zawsze o barwach wsi, o tym jak wyglądają ogródki naszych babć, gdzie spędzaliśmy wakacje, gdzie chodziliśmy na pikniki. Komponujmy je ze sobą tak, by było prosto, stylowo i ciepło. Nie wszystkie naraz, a wybierzmy 3 barwy, które będą dominować.
Co położyć na stole?
Na rustykalnym stole połóż obrus lub bieżnik. Świetnie do tego stylu pasują lniane obrusy Lovely Linen. Naturalne, wykonane bardzo starannie, dostępne w kolorach oczywistych – odcienie szarości, biel, beż, ale też mniej oczywistych – granat czy róż. Faktury lnu nie da się pomylić z żadną inną, a wgląda ona bardzo wiejsko. Można też rozłożyć pleciony bieżnik – ze sznurka, z juty czy z trawy morskiej. Każde miejsce dla gości może być oznaczone naturalną podkładką pod zastawę – lnianą, bawełnianą czy jutową. Podobnie serwetki – powinny być materiałowe, miłe w dotyku, by korespondowały z całym wystrojem. O materiałach na stół i nie tylko więcej tu: Naturalny wystrój wnętrz.
Świece, świeczniki, lampiony na rustykalny stół
Na rustykalnym stole nie może zabraknąć światła. Siedząc przy obiedzie czy kolacji, to ono jest częścią ciepłego i odrobinę romantycznego klimatu. Wiejskie świeczniki są proste, metalowe lub drewniane, nierzucające się w oczy. Można zamiast nich ustawić po prostu świece dekoracyjne, w pasujących do całej aranżacji kolorach. Tutaj polecamy świece Lene Bjerre, które są bardzo minimalistyczne i wpasowują się w rustykalny nurt. Inną opcją jest lampion. Postawiony na stole lub obok niego daje bardzo dużo przytulnego ciepła, które chcemy czuć w wiejskich aranżacjach.
Rustykalna zastawa stołowa
Na stole najważniejsza jest zastawa stołowa. Aranżacja stołu w stylu rustykalnym powinna opierać się o naturalne wyroby – plecione koszyki na pieczywo, ceramiczne miski i talerze, drewniane miseczki z dodatkami, szklane dzbanki, drewniane deski i tace z rozłożonymi nań smakołykami, proste szklanki i kieliszki. Tym razem nie zagoszczą na stole kolorowe kubeczki i wzorzyste talerzyki. Ma być prosto i naturalnie. Przezroczyste szkło, drewno i plecionki w naturalnej odsłonie, szara lub biała ceramika czy postarzane sztućce – to one powinny być rozłożone. Zastawa może być po prostu stara, ale zadbana – po rodzicach, dziadkach. Może być też nowoczesną, ale prostą zastawą, przypominającą tę z dawnych lat.
Dekoracja stołu w stylu rustykalnym
Skoro na stole będą kwiaty, nie możemy nie wspomnieć o wazonach. Styl rustykalny wykorzystuje zazwyczaj szkło lub ceramikę. W bardzo szybkiej i budżetowej wersji możemy wykorzystać np. słoiki. W tej bardziej eleganckiej wazony skromne i bez zdobień. Być może zainspirujesz się tym artykułem: Jaki wazon do polnych kwiatów? Jeżeli rustykalna aranżacja będzie gościć na stałe, warto rozważyć zainstalowanie jakiegoś naturalnego klosza do lampy nad stołem. Pisaliśmy o różnych opcjach tutaj: Lampa nad stół do jadalni. Sprawdzą się tu klosze słomiane, bambusowe, z trawy morskiej czy rattanowe.
Dekoracja stołu weselnego w stylu rustykalnym
Dekoracja stołu weselnego w stylu rustykalnym opierać się będzie na tych wszystkich założeniach, które podaliśmy wyżej. Natura, natura i jeszcze raz natura. Stawiaj na len, bawełnę, jutę, drewno. Wybierz jak najbardziej wiejskie i polne kwiaty do dekoracji. Szukaj zastawy prostej, w której wszystkie dania będą wyglądać obłędnie. Zadbaj o detale – światło świec, które umili wieczór, lampiony postawione na podłodze lub zawieszone u sufitu (tak, bezpiecznie da się to zrobić, o czym pisaliśmy tu: Świece do lampionów ogrodowych i domowych). Cała aranżacja powinna być wizualnie lekka i zachęcająca do biesiadowania.