Casa Carina

Moje konto

Ulubione

Koszyk

Jak dobrać fotel do kanapy?

146.jpg

Dzisiaj o tym, jak dobrać fotel do kanapy. Rozważamy różne przypadki kolorów kanap i foteli, materiałów i funkcji, które spełniają. Bo nie chodzi tylko o to, by coś pasowało do siebie barwą, ale, by spełniało zadanie, dla którego zostało zakupione. W artykule prezentujemy połączenia mebli, przygotowane przez nas i na podstawie produktów, które są dostępne w naszym sklepie. Jeżeli więc, któryś mebel wpadł Ci w oko, to oczywiście zachęcamy do przejrzenia asortymentu. Wiele z tych mebli pochodzi od marki Broste Copenhagen, która jest jedną z naszych ulubionych, w kwestii projektowania i wykonywania mebli wypoczynkowych. Mimo że pojawiają się tu odważne kolory, nietypowe kształty i zdobienia, to cały czas jest gust. A o to chodzi w urządzaniu przestrzeni.

Nowości 2024 w Casa Carina

 

Fotel i kanapa w tym samym kolorze

Jeżeli chcesz kupić komplet wypoczynkowy składający się z kanapy i foteli, i wszystkie one mają być w tym samym kolorze, okej. W zasadzie są tutaj dwie opcje. Albo wybór padnie na bezpieczne kolory, albo na odważne. Jeżeli zdecydujesz się na przykład na beżowe obicia, zadbaj o dodatki – o to, by w pomieszczeniu nie było nudno. Duże beżowe powierzchnie same w sobie nie wyglądają ciekawie. Są świetne do wnętrz minimalistycznych. Ale w nowoczesnych salonach wyglądają po prostu smutno. Zaaranżuj przestrzeń poprzez poduszki dekoracyjne, koce i narzuty, postaw kwiaty w pobliżu (najlepiej takie nieco większe), kup kolorowy dywan bawełniany i ładne zasłony. Wszystko to sprawi, że monochromatyczność zostanie przełamana i salon nabierze przytulności. Jeżeli zdecydujesz się na jeden kolor, ale odważny, na przykład turkus lub róż – uważaj z dodatkami. Takie barwy same w sobie zajmują dużo uwagi w pomieszczeniu. Ustrajanie ich dużą ilością poduszek i kocyków może dać wrażenie przypadkowości i przesady. Trzymaj umiar. Z kolei całkowicie inną kategorią przestrzeni są pomieszczenia biznesowe – poczekalnie w firmach, hole w salonach, sale konferencyjne. W biznesie prostota i gust są kluczowe. Meble powinny pasować stylistycznie i kolorystycznie, więc w tym przypadku jesteśmy za tym, by fotele i kanapa pochodziły z jednej serii.

Zobacz poniższy przykład. Pierwsze zestawienie to szara kanapa Lene Bjerre. Widać już na pierwszy rzut oka, że jest miękka i wspaniale pasuje do pokoju, którego głównym zadaniem jest integracja członków rodziny. Z tej samej linii dobieramy fotel i mamy miejsce na zabawy dla dzieci i rodziców. Poduszki, które proponujemy z nią zestawić są w różnych kolorach. Granat wygląda w tym połączeniu stonowanie, a pomarańczowy wesoło. To dodatki kreują finalny wygląd aranżacji. W drugim zestawieniu główną rolę gra różowa kanapa Broste Copenhagen i fotel z tej samej serii. Do nich najlepsze będą dodatki jasne, ale wysokiej jakości. Ta kanapa jest już nieco bardziej poważna. To mebel z takim eleganckim zacięciem. Poduszka z tandetnego materiału, z niemodną grafiką, kompletnie tu nie pasuje. Sprawdzi się delikatny beż, róż, błękit, a materiał musi być równie elegancki, co sofa. Polecamy też artykuł o samych dekoracjach do salonu, w którym poruszamy więcej wątków, nie tylko o tekstyliach: Dekoracje do salonu - galeria.

Jak dobrać fotel do kanapy? Szara kanapa i szary fotel z tej samej serii. Różowa kanapa i fotel z tej samej kolekcji.

 

Czy fotele i kanapa muszą być w tym samym kolorze?

Mogą być, ale nie muszą. Nie ma w tym nic złego, jeżeli kupimy sobie komplet wypoczynkowy, składający się z fotela i kanapy. Jeżeli zaaranżujemy to tak, aby nie było nudno, to będą świetnie wyglądać. Ale połączenie dwóch kolorów mebli, pochodzących z tej samej serii, to świetny pomysł na wprowadzenie do salonu lub pokoju takiej wizualnej ciekawości. Przestrzeń od razu się ożywia, nawet jeżeli nie są to bardzo energetyczne barwy. Jak dobrać fotel do kanapy, ale w innym kolorze? Świetnym przykładem takiego połączenia jest schemat – stonowana kanapa i szalony fotel. Wybieramy wtedy sofę w bezpiecznym kolorze – beż, szary, brąz lub biel. Do niej dołączamy fotel z tej samej kolekcji, ale o wesołej barwie – turkus, różowy, zielony lub czerwony. Wygląda to naprawdę świetnie. Co więcej, od razu wydziela pewnego rodzaju strefy – bardziej poważną kanapową do przyjmowania gości i tę frywolną do siedzenia z kotem na kolanach, oglądając serial. Zasadniczo, jeżeli wybierasz meble z tej samej kolekcji, to polecamy właśnie takie zestawienie neutralnej kanapy i odważnego fotela. Masz pewność, że mimo różnych barw, meble do siebie pasują, bo wykonane są w tym samym stylu. Zupełnie inną sytuacją jest ta, kiedy masz już kanapę od lat i chcesz kupić fotel, pochodzący z innej serii. Tutaj już nie tylko kolor się liczy, a całokształt zaprojektowania i wykonania mebla.

Na poniższym przykładzie widzisz meble marki Broste Copenhagen. W tym zestawieniu wybitnie widać, co mieliśmy na myśli, pisząc we wstępie, że te projektu są zaprojektowane z wyjątkowym gustem i smakiem. Jest to klasyka, ale tak pięknym wydaniu, że trudno jej się oprzeć. Pierwsza propozycja to kremowa kanapa i kontrastowy fotel. Tutaj trudno znaleźć kolor, który by nie pasował. Duża jasna kanapa zawsze zrównoważy nawet najciemniejszy, ale mniejszy fotel. Druga propozycja to szara kanapa i fotel w innym kolorze. Szarości także możemy łączyć z praktycznie wszystkimi barwami. Nam bardzo podoba się połączenie z turkusem lub granatem. Jest takie proste, ale wykwintne.

Czy fotele i kanapa muszą być w tym samym kolorze? Prezentacja beżowej kanapy i kolorowych foteli z tej samej serii oraz szarej kanapy i kolorowych foteli z tej samej serii od Broste Copenhagen.

 

Czy fotel musi pasować do kanapy?

Nie, nie musi. Ale jeżeli nie chcesz uzyskać efektu przypadkowego eklektyzmu rodem niczym z wyprzedaży garażowej, to choć odrobinę powinien do niej pasować. Dopasowanie nie musi polegać na tym, że masz fotel i kanapę z tego samego kompletu. Meble mogą korespondować ze sobą kolorystyką, designem, stylem, użytymi materiałami, zdobieniami, epoką, z której pochodzą, materiałem obiciowym, fakturą, wykończeniem itp. Jeżeli odnajdujesz na pierwszy rzut oka elementy łączące oba meble, to znaczy, że i inni je zobaczą i docenią. Nie popadajmy w skrajności w doszukiwaniu się więzi wizualnej pomiędzy fotelem egg a kanapą bambusową, argumentując, że i jedno i drugie jest nowoczesne. Może i tak, ale pokaźny fotel jednoosobowy totalnie przyćmiewa delikatną dwuosobową sofkę. Jak dobrać fotel do kanapy wielkością? Trzymajmy się założenia, że kanapa powinna być większa od fotela, bo jest przeznaczona dla większej liczby siedzących. Dzięki temu zachowamy proporcje.

Ale popatrzmy na inne przykłady. Uruchom wyobraźnię. Duża, piękna tapicerowana kanapa w kolorze ciemnej zieleni stoi na środku sporego salonu. Przed nią niewielki drewniany stolik, a jeszcze dalej kino domowe i kominek. Obok stoi fotel rattanowy lub bambusowy – ważne, że nietapicerowany – a na nim poduszka i koc. Pasuje Ci taka aranżacja? Nam bardzo! Dlaczego? Bo fotel nie koresponduje bezpośrednio z kanapą, ale wpisuje się w stworzony ciepły klimat aranżacji. Rattan to surowiec naturalny, tak jak drewno, z którego wykonany jest stolik. Poduszka i koc nawiązują do materiałowego obicia sofy. Całość jest spójna, mimo że stworzona z różnych elementów. Inny przykład. Elegancka kanapa – typowo do siedzenia – wysoko uniesiona na nóżkach, z pięknym poszyciem. Obok niej stół szklany, z elementami metalowymi – dość designerski. Dalej w pomieszczeniu znajduje się modernistyczny regał – w dużej mierze z metalu. Na nim książki i drobne dekoracje. Na ścianie zawieszony jest telewizor, a pod nim ustawione są kwiaty na dwóch stojakach. Czy tutaj fotel powinien pasować do kanapy? Czy można kupić fotel typowo do wylegiwania się – obszerny i mięciutki? Można. Ale szukajmy czegoś wspólnego. Kiedy poszukamy takiego modelu fotela, który jest przytulny, ale stoi na nóżkach, odejmiemy mu trochę z wizualnej ciężkości. Albo wybierzmy taki, który koresponduje z kanapą tapicerką, lecz jego rama jest metalowa. Ogólnie to polecamy popatrzeć na nasze zdjęcia i zestawienia, które przygotowaliśmy, bo na obrazkach też to dobrze widać.

Czy fotel musi pasować do kanapy? Zestawienie 1 - zielona tapicerowana kanapa Broste Copenhagen i fotele rattanowe oraz tapicerowane z innej serii. Zestawienie 2 - szara tapicerowana kanapa Nordal i fotele tapicerowane lub rattanowe.

 

Jaki kolor fotela do beżowej kanapy?

Beżowa kanapa daje świetne pole do popisu w kwestii doboru fotela. Tak, jak pisaliśmy wyżej w artykule – możesz dobrać beżowy fotel, pochodzący z tej samej kolekcji. To opcja bezpieczna, minimalistyczna, pozwalająca bawić się dodatkami. Beżowa kanapa i beżowy fotel, a na nich na przykład czerwone lub różowe poduszki – niby prosto, ale energetycznie. Możemy zdecydować się także na beżowy fotel do bezowej kanapy, ale oba meble pochodzące z różnych kolekcji. Jeżeli kolor i materiał są dokładnie te same, meble zapewne będą ładnie wyglądać. Jeżeli jednak barwa jest nieco odmienna, szukajmy innych korespondujących elementów – mogą pasować stylem, fakturą materiału lub pikowaniami. Niech to jednak nie będzie połączenie z dwóch różnych parafii. Z beżem w głównej roli można urządzić piękne mieszkanie w stylu duńskim. Oczywiście jest jeszcze jedna opcja, na to, jaki kolor fotela do beżowej kanapy wybrać. Otóż – całkowicie inny, jakiś konkretny, charakterny, mocny. Niech się dzieje. Niech obok stonowanej sofy stanie wyrazisty fotel. Jeżeli wnętrze ma pozostać eleganckie – granatowy. Jeżeli ma siać się dziewczęce – różowy. Jeżeli oficjalne – czarny. Jeżeli wesołe – żółty lub niebieski. Zastanów się, jaki kolor, jakie emocje w Tobie wzbudza i wybierz ten, który jest najbliższy Twojej wrażliwości.

Jaki fotel do brązowej kanapy?

Jeżeli brązowa kanapa ma obicie ze skóry, to wszelkie fotele z naturalnych materiałów są dobrym wyborem. Skóra w połączeniu z drewnem, rattanem czy bambusem, tworzy solidną podstawę do stylu kolonialnego. My lubimy takie połączenia, bo z jednej strony nie przyciemniają one aranżacji, z drugiej dodają lekkości, bo zazwyczaj takie siedziska nie są obszerne czy ogromne. Jest też druga część – jaki fotel do brązowej kanapy z materiałowym poszyciem? Tutaj możemy pójść w urządzanie przytulnego salonu, w którym główną rolę odgrywają tkaniny i kolory. Aby nie przyciemniać bardziej pomieszczenia, wybierzmy fotel w jasnym kolorze – może być beżowy lub biały. Duża brązowa kanapa potrzebuje wokół siebie mebli, które wizualnie ja odciążą. Beż się świetnie do tego nadaje, nawet jeżeli pokrywa dość obszerny fotel. Nie sprawdzą się tu połączenia typu brązowa kanapa i czerwony fotel albo brązowa sofa i żółty fotel. Brąz to bardzo specyficzny kolor. Jeżeli nie chcesz beżowych i białych obić, i koniecznie upierasz się na „jakąś” barwę, to polecamy turkus, delikatny niebieski lub zieleń. Jednak podkreślamy – wszystko zależy od danych kolorów. Brąz brązowi nie jest równy.

Jak dobrać fotel do kanapy w stylu skandynawskim?

Jeżeli ktoś pyta nas o to, jak dobrać fotel do kanapy w stylu skandynawskim, to od razu stawiamy kontrpytanie – jaka jest ta kanapa? Dla nas styl skandynawski ma kilka oblicz. W aranżacjach wykorzystujemy kanapy bambusowe lub rattanowe, które mają swoją naturalną strukturę. Do nich zupełnie nie pasują wielkie fotele tapicerowane. Do nich pasują inne meble rattanowe, bambusowe, wiklinowe czy z trzciny. To jest takie bardzo naturalne oblicze stylu skandynawskiego. Więcej o zapraszaniu natury do mieszkania tu: Naturalny wystrój wnętrz. Jeżeli jednak ktoś kupił szarą lub beżową sofę tapicerowaną, zaprojektowaną zgodnie z duchem scandi, czyli skromną, minimalistyczną, taką lekką w swoim istnieniu, to polecamy albo pójść w fotele tapicerowane, albo w rattanowe. Tutaj zależy od funkcji – jeżeli do przesiadywania i zabawy, to polecamy jednak tkaniny, jeżeli tylko do siedzenia przy stoliku, to plecionki. W typowym pokoju dziennym zdecydowanie lepiej sprawdzają się przyjemne w dotyku meble. Ale z kolei w skandynawskim salonie, urządzanym do przyjmowania gości, rattan i bambus są idealne.

My kanapy rattanowe i bambusowe bardzo lubimy, głównie za ich uniwersalność. Mogą stać w salonie, ale w każdej chwili można wynieść je na balkon lub taras i tam spędzać czas w pogodne dni. Trudno byłoby to uczynić z sofą tapicerowaną. Samych foteli rattanowych, bambusowych lub z trzciny, mamy co najmniej kilka i każdy z nich łączy się z kanapą przede wszystkim tą naturalnością. Ale są też podobne kształty, plecenia, kolory. Poniżej prezentujemy dwie kanapy, z czego pierwsza jest od producenta Nordal, druga od Lene Bjerre. Fotele, które wybraliśmy są od Bloomingville, Affari czy Broste Copenhagen, Nordal, Lene Bjerre. Zobacz, jak łatwo zrobić świetną aranżację, komponując meble od różnych producentów. Są to zupełnie inni designerzy, zupełnie różne pomysły na fotele, a finalnie powstały uniwersalne meble do stylu skandynawskiego.

Jak dobrać fotel do kanapy w stylu skandynawskim? Rattanowe kanapy i rattanowe fotele, bambusowe fotele, w tym też wiszące.

 

Materiały obiciowe

Na styl danego mebla w dużej mierze wskazuje użyty materiał obiciowy. Obecnie na rynku mamy ich multum. Najpopularniejsze z nich to na przykład: bawełna, folk, nubuk, żakard, szenil, poliester czy skóra. Jeżeli decydujemy się na meble tapicerowane, to miejmy na uwadze fakt, że to właśnie tapicerka stanowi najbardziej przyciągający wzrok element. Skupmy się tym, by ustalić, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeżeli wybieramy fotel w innym kolorze niż kanapa wykonana ze skóry, najlepiej wybierzmy mebel o obiciu materiałowym. Dlaczego? Przykład. Wyobraź sobie, że masz skórzaną jasną kanapę i stawiasz obok niej skórzany fotel w ciemnym kolorze. To po prostu wygląda jakby była wyprzedaż w sklepie, na której kupiono niby podobne, ale jednak przypadkowe meble. Jeżeli zaś obok skórzanej kanapy postawisz fotel z obiciem z poliestru lub bawełny, od razu widać, że te siedziska mają różne role. Sofa jest do siedzenia z przyjaciółmi lub przyjmowania gości, a fotel typowo do relaksu. Oczywiście, nie traktuj tego jako świętość i jedyny wyznacznik. Bo takie zestawienie może być też nieudane. Brzydko będzie prezentować się elegancka sofa na cienkich metalowych nóżkach obok obszernego fotela obitego w plusz. Zawsze liczy się całokształt mebla. Jeżeli fotel i kanapa różnią się obiciem, niech mają inne wspólne elementy – kolor, wzór, metal, drewno, kształt itp.

Fotel i kanapa – różne funkcje

Zastanówmy się chwilę nad funkcjami, które spełniają te meble w domach, w salonach. Czy nie jest tak, że na kanapie siadamy nieco bardziej „ładnie”, elegancko, a w fotelu rozsiadamy się jak król na tronie? Kiedy chcemy zrobić porządek w papierach, wybieramy sofę. Kiedy chcemy odpocząć po pracy, wybieramy fotel. Zestawiajmy tak meble, by spełniały wszystkie nasze potrzeby. Gdy kanapa służy tylko do siedzenia przy stoliku, powinna być nie za miękka i mieć solidne oparcie. Jeżeli będziesz na niej ucinać sobie popołudniowe drzemki, lepiej by była prosta, bez wzniesień, i miała tekstylne obicie. Gdy w domu są małe dzieci, można zrezygnować z jasnego koloru. Jeżeli fotel ma być wyjątkowym miejscem dla gości – niech będzie taki, jak Twoi goście i charakter, w jakim do Ciebie przybywają – bardziej oficjalny lub totalnie luźny. Jeżeli służy on głównie wypoczynkowi z kawą i książką, musi być na tyle szeroki, by pozwalał komfortowo siedzieć, nawet z podkulonymi nogami i we wszelkich dziwnych pozycjach. Gdy siadasz w nim, kiedy robisz na drutach, musi być średnio twardy, by umożliwiać długotrwałe przebywanie w tej samej pozycji, bez uczucia niewygodny i bólu pleców. To tylko kilka naszych przykładów. Przed zakupem mebli, przemyśl ich funkcjonalność w Twoim mieszkaniu i to na niej skup się w pierwszej kolejności. Dopiero potem zastanawiaj się nad designem, wykonaniem, obiciami i nad tym, jak dobrać fotel do kanapy, by cieszył oko.

Kategorie wpisów
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium