Odpowiadamy: Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę? W naszej ofercie znajdziesz eleganckie i stylowe meble ogrodowe, pochodzące od skandynawskich (np. Lene Bjerre, Sika-Design) czy holenderskich marek (np. Exotan, HKliving). Ich impregnacja i zabezpieczenie na sezon zimowy są bardzo istotne, bo zazwyczaj są to meble drewniane, meble rattanowe lub meble bambusowe. A materiały te są wrażliwe na deszcz, śnieg i niskie temperatury. Dowiedz się, co zrobić, by utrzymać gwarancję producenta i by meble służyły przez lata!
Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę?
Zapoznaj się z warunkami gwarancji i warunkami użytkowania opisanymi w specyfikacji lub karcie gwarancyjnej, dołączonej wraz z meblami. To podstawa. Użytkowanie i przechowywanie mebli zgodnie z założeniami producenta, pozwalają na pozyskanie podstawowej wiedzy o materiałach, ich impregnacji i o tym, jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę. Wszelkie meble ogrodowe powinny być przechowywane w pokrowcach w suchych i przewiewnych pomieszczeniach. Pokrowce zabezpieczają przez osadzaniem się kurzu i przed robactwem. Suche miejsce to pewność braku pleśni. Jednak ważna jest przewiewność by - zupełnie w drugą stronę - drewno nie wysychało, bo straci właściwości. Preparaty impregnacyjne powinny zawierać środki bakteriobójcze, natłuszczające i ochronne.
Jak zabezpieczyć meble rattanowe na zimę?
Meble rattanowe są piękne, ale podatne na wilgoć. Pamiętaj, że w Casa Carnia oferujemy prawdziwe meble rattanowe wykonane z naturalnego rattanu, ale także meble technorattanowe, wykonane z materiału imitującego rattan. Te drugie będą odporne na deszcz, no ale nie są naturalne. Meble rattanowe zawsze należy schować po sezonie ogrodowym, np. do garażu lub do wiaty. Przed schowaniem, w ostatnie ciepłe dni, umyj je i wyszczotkuj szczotką z delikatnym włosiem, by usunąć kurz, ziemię, mech i inne cząstki organiczne. Pozostaw do dokładnego wyschnięcia. Nałóż impregnat do mebli rattanowych lub naturalny olejek. Ponownie pozostaw do wyschnięcia. Suche zapakuj w pokrowce i zanieś co garażu. Krzesła ogrodowe rattanowe możesz zesztaplować, a stół rozmontować, by zajmował mniej miejsca. Producenci tacy jak Zuiver czy J-line wskazują w dokumentacji lub na opakowaniach dokładne zasady przechowywania.
Jak zabezpieczyć meble technorattanowe na zimę?
Meble technorattanowe są bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Mogą pozostać na zewnątrz przez część jesieni, a nawet przez całą zimę, o ile je odpowiednio zabezpieczysz. Mróz wysusza - przecież wiesz to, bo widzisz po swoich dłoniach, które zimą są bardziej suche. Mróz wysusza także materiały, z których wykonane są meble, w tym technorattan. Ekspozycja mebli ogrodowych technorattanowych na zmiany temperatur i wilgoć, może powodować jego pękanie i łuszczenie się. Meble technorattanowe powinny być przechowywane pod wiatą, w zadaszonej altanie lub na zadaszonym tarasie. Przed zimą umyj je dokładnie, zastosuj preparat do mebli technorattanowych i pozwól wyschnąć na powietrzu. Krzesła zesztapluj i okryj plandeką. Fotele wiszące zdejmij ze stojaków lub haków i schowaj do altany. Jeżeli chcesz posiedzieć w zimowy wieczór na tarasie, wyciągnij jedno krzesło z kolumny, a po zakończeniu wieczoru, otrzep ze śniegu i ponownie schowaj.
Jak zabezpieczyć meble bambusowe na zimę?
Meble bambusowe ogrodowe to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych ostatnio mebli ogrodowych w Casa Carina. O tym, jak o nie dbać wiemy na tyle dużo, że na ten temat mamy osobny artykuł: Meble bambusowe - jak dbać? Zachęcamy do przeczytania go, by zgłębić ten temat. W skrócie: meble bambusowe ogrodowe myjemy, usuwamy mech, kurz, ziemię, suszymy i w pokrowcach chowamy do suchego pomieszczenia. Bambus jest naturalnym i wrażliwą na wilgoć trawą (tak, bambus to rodzaj trawy). Gdy kończy się lato, meble z bambusa powinny zostać wyczyszczone i schowane, by mogły służyć latami. Tutaj warto zaznaczyć, że mamy w sprzedaży i jesteśmy w pełni zapoznani z meblami bambusowymi takich marek jak Tine K Home, Lene Bjerre czy Broste Copenhagen.
Jak zabezpieczyć meble drewniane na zimę?
Drewniane meble ogrodowe wymagają regularnego konserwowania. Zastosuj oleje impregnacyjne, które stworzą ochronną warstwę przed wilgocią. Meble ogrodowe z drewna należy wyczyścić na sucho delikatną szczotką, by pozbyć się ziemi, osadów. Trudniejsze zabrudzenia możesz usunąć na mokro wodą z szarym mydłem lub środkiem myjącym. Mebli drewnianych nie zamaczaj w całości, nie traktuj wodą ze szlaucha. Obchodź się z nimi delikatnie. Jeżeli zauważysz na nich oznaki buszowania korników czy robactwa, użyj środka owadobójczego. Czyste i suche zabezpiecz impregnatem. Pozwól na ponowne wyschnięcie. Przez jesień i zimę przechowuj w pokrowcach, najlepiej każde krzesło osobno. Jako miejsce do przechowywania polecamy strych, komórkę lokatorską czy magazynek. Miejsce powinno być suche i z temperaturą pokojową.
Jak zabezpieczyć meble metalowe na zimę?
Metalowe meble ogrodowe narażone są na rdzewienie. Co do zasady metal, z którego produkowane są meble ogrodowe, jest zabezpieczany przed korozją, np. poprzez stosowanie ocynku lub farb z ochroną. Doczytaj w specyfikacji dołączonej do sofy czy ławki, czym są pokryte elementy metalowe. Zabezpieczenie zaoferowane przez producenta jest wystarczające, jeżeli meble nie uległy uszkodzeniu. Dobrym przykładem są meble ogrodowe Exotan, które w większości mają metalowe stelaże, a są porządnie zabezpieczone. Pamiętaj, że najbardziej podatne na rdzę są miejsca zarysowań, odprysków, obicia. Obejrzyj dokładnie fotel ogrodowy z metalowymi nogami i zweryfikuj, czy są jakieś uszkodzenia. Jeżeli nie - umyj, wysusz i schowaj mebel do altany. Jeżeli tak - zakup farbę ochronną do metalu w dopasowanym kolorze i zgodnie z instrukcją na niej, napraw uszkodzenia.
Co zrobić z parasolem ogrodowym na zimę?
Parasol ogrodowy umyj, wysusz, złóż, schowaj w pokrowiec lub owiń folią zabezpieczającą. To ważne, by dokładnie go wysuszyć. Jeżeli kij jest składany lub skręcany, rozdziel go, zabezpiecz zawias kroplą oleju. Także olejem nasmaruj wyczyszczony uprzednio kij. Dzięki temu będzie zaimpregnowany i zabezpieczony przez wysychaniem.
Co zrobić z fotelem wiszącym na zimę?
Fotele wiszące najlepiej zdemontować wczesną jesienią i przechowywać osobno kosz i stelaż. Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonany jest kosz i zastosuj odpowiednią dla niego impregnację. Np. jedne z najfajniejszych foteli od duńskiej marki Sika-Design są wykonane z alurattanu. Możesz go potraktować wedle wskazówek jak dla rattanu. Fotele wiszące na stelażach możesz wnieść do domu do salonu czy sypialni i wewnątrz się w nich kołysać. Ważne by nie pozostawiać fotela na zimę zawieszonego, bo wiatr może go poobijać, a zmrożony materiał jest bardziej podatny na uszkodzenia.
Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed wiatrem?
Jeżeli pozostawiasz meble ogrodowe na tarasie, pamiętaj o zabezpieczeniu ich przed silnym wiatrem. Najlepsze będzie przytwierdzenie ich łańcuchami lub linami, które ograniczą ich przemieszczanie się wraz z wiatrem. Dowiąż je do stałych elementów, np. muru czy ściany. Łańcuch powinien być krótki, by uniemożliwić przewracanie się krzeseł. Meble ogrodowe mogą być przymocowane łańcuchem w pokrowcach, bo czym innym jest zabezpieczenie od wiatru, a czym innym od wilgoci śniegowej.