To, jaki wazon do jakich kwiatów wybrać, zależy od wielkości bukietu, przeważającej kolorystyki i materiału, na który chcemy się zdecydować. Prezentujemy zasady, które na pewno pomogą w wyborze. Pokazujemy też propozycje, które znajdziesz w naszym sklepie. Bazujemy na zasadach florystyki oraz na naszym doświadczeniu w aranżacji wnętrz. Doradzamy, kiedy lepszym wyborem jest szkło, a kiedy ceramika. Jednak pamiętaj, to Ty kreujesz swoją przestrzeń i to Tobie efekt ma się podobać.
Jaki wazon do jakich kwiatów – kolory
Wazon uniwersalny do różnych kwiatów
Czasem zastanawiamy się, jaki wazon do jakich kwiatów wybrać, ale przecież zazwyczaj nie wiemy jakie kwiaty przyjdzie nam otrzymywać od partnera, klientów czy rodziny. W domu zawsze powinien więc być jeden wazon uniwersalny, który będzie pasować do wszystkich roślin ciętych, bez względu na to, czy będą to róże, goździki czy zielone liście. Świetnie w tej roli sprawdza się wazon przezroczysty. W transparentnym szkle wszystkie kolory kwiatów zyskują na pięknie. Nie są zdominowane barwą ani strukturą flakonu, cała uwaga skupia się na roślinach. Drugą zaletą przezroczystych wazonów jest łatwość dostosowania się do praktycznie każdego stylu wnętrzarskiego. Nie ważne, czy to mieszkanie w stylu duńskim, skandynawskim, prowansalskim, loftowym czy innym, bezbarwne szkło lubi wszelkie połączenia z innymi materiałami i kolorami. Pamiętajmy jednak, by do przezroczystego wazonu wkładać kwiaty z oczyszczoną łodygą, bez liści na dole, kolców i pędów. Będą zdecydowanie lepiej wyglądać, a i woda dłużej pozostanie świeża. Możemy je natomiast zostawić w górnych częściach roślin.
Wazon taki sam, jak kwiaty
Wybierając wazon w kolorze takim samym, jak kwiaty, zyskujemy spójną kompozycję. Jednak nie możemy zakładać, że zawsze będziemy dostawać czerwone róże czy różowe goździki. Jeżeli mamy swoje ulubione kwiaty, o których wiedzą znajomi i rodzina, możemy przyjąć, że, zgodnie z prawdopodobieństwem, właśnie ich będziemy dostawać najwięcej. Dlatego warto mieć w kredensie wazon w kolorze kwiatów, które są najbardziej lubiane. Jeżeli będzie jasny, pudrowy, będzie podkreślać wyrazistość roślin. To także dobry pomysł na prezent – kwiaty w wazonie w tym samym kolorze. Więcej o upominkach polecanych przez nas tutaj: Prezent w stylu skandynawskim.
Jaki wazon do jakich kwiatów – kształty
Długa łodyga = wysoki wazon
Kwiaty o długiej łodydze najpiękniej prezentują się, gdy tworzą wysoki bukiet, lekko rozchylający się na boki. Dlatego dla nich najlepszy będzie wysoki wazon z długą szyjką. Przykładem będą tutaj popularne róże, astry, tulipany, goździki, słoneczniki. Dla nich warto mieć w domu wysoki wazon, by w całej swojej okazałości mogły zdobić wnętrze salonu lub sypialni. W wąskich flakonach pięknie wyglądają także pojedyncze liście, np. monstery, palmy, eukaliptusa,
Warto pamiętać, że dla pojedynczych kwiatów najlepszy będzie wysoki i smukły flakon, dedykowany na jedną, max. 3 łodygi. Dla całego bukietu kwiatów z długimi łodygami, powinniśmy zastosować szerszy w podstawie wazon, z szerokim otworem, mieszczącym wszystkie rośliny. Objętość wazonu gwarantuje jego stabilność.
Krótka łodyga = niski wazon
Jeżeli mamy mały bukiecik, umieśćmy go w niewielkim wazonie. Jeżeli kwiaty nie przyciągają uwagi swoją wielkością, dajmy im szansę wyróżnić się pięknem. Flakon powinien je eksponować, nie dominować. Możemy przyjąć zasadę, że wysokość wazonu z kwiatami powinna mieć proporcję: 5 części kwiatów, 3 części wazonu. Jeżeli wiązanka jest szeroka, flakon może być pękaty. Zostanie zachowana wizualna równowaga. Jednak przy krótkich łodygach, zwracajmy uwagę, czy każda z nich ma dostęp do wody. Starajmy się kwiaty rozłożyć równo z każdej strony. Niski wazon będzie odpowiedni dla krótko ciętych róż, piwonii, margaretek, żonkili czy konwalii.
Jaki wazon do jakich kwiatów – materiały
Szklane wazony do kwiatów
Szklane wazony do kwiatów są uniwersalne, zwłaszcza jeżeli szkło jest przezroczyste. Barwione szkło, na kolory neutralne, także możemy łatwo zaaranżować w każdej przestrzeni. Jeżeli decydujemy się na wyrazisty kolor wazonu, np. modne niegdyś niebieskie szkło, najlepiej, by we wnętrzu były inne elementy w tym kolorze. Niech wystrój całego pomieszczenia będzie spójny.
Szkło ma także wiele zalet praktycznych – możemy na bieżąco kontrolować ilość i jakość wody. Patrząc na jej kolor i końcówki łodyg, szybko przypomnimy sobie, że dawno jej nie wymienialiśmy, a rośliny być może wymagają podcięcia. Gładkie szklane flakony łatwo wyczyścić z zewnętrznego kurzu. Muszą jednak być bardzo dokładnie myte wewnątrz, gdyż będzie widać osad z kamienia.
Ceramiczny wazon na kwiaty
Ceramiczne wazony pasują fantastycznie do roślin egzotycznych. Wbrew pozorom te często miewamy w swoich domach – popularne liście monstery, strelicja czy anturium. Bukiet do wazonu ceramicznego nie musi składać się wyłącznie z takich roślin. Tam, gdzie stanowią one przewagę, sprawdzi się idealnie. Również kolorowe kwiaty ogrodowe będą w nim wyglądać pięknie – mieczyki, astry czy peonie. Warto jednak zwracać uwagę na kolor ceramiki. Neutralne barwy – szarość, biel i beż będą podkreślać piękno zarówno zieleni liści, jak i kolor kwiatostanu. Kolorowe wazony ceramiczne dedykowane są głównie roślinom kwitnącym. Cała kompozycja stanowi wtedy piękną barwną dekorację. Dużym atutem jest fakt, że pękate wazony często imitują doniczki i wręcz mogą być z nimi, na pierwszy rzut oka, mylone. Jest to piękne połączenie aranżacyjne kwiatów ciętych z doniczkowymi.
Jaki wazon do polnych kwiatów?
Polne kwiaty są bardzo delikatne. Ich urok tkwi właśnie w tym, że są niewielkie i subtelne. Wazon do polnych kwiatów powinien być zatem skromny, by nie przyćmiewać ich piękna. Z powodzeniem może być to szklany flakon, ale też jasny ceramiczny wazon. Nie przesadzajmy z formą, niech to będzie proste naczynie, które pozwoli polnym makom, chabrom i rumiankowi grać główną rolę w sypialni.
Jaki wazon do suszonych kwiatów?
Wazon do suszonych kwiatów powinien być naturalny. Suszenie kwiatów jest oznaką tego, że chcemy zachować naturę na dłużej, że cenimy dary lokalnych pól i ogródków, i pragniemy, by były one z nami, bez względu na porę roku. Nie ma nic zatem lepszego, niż drewniany wazon lub coś, co drewno imituje, albo ceramika. Dzięki temu uzyskamy spójną, ciepłą kompozycję. Nie starajmy się wsadzać suszonych kwiatów do modernistycznego i kolorowego wazonu – stracą one swój szlachetny urok, zostaną stłumione. Suszki nie wymagają podlewania, co powoduje, że możemy zastosować inne, alternatywne rozwiązanie – naturalne kosze. Jeżeli mamy duży bukiet suszonych kwiatów, ułóżmy je w kosztu rattanowym lub bambusowym i postawmy na podłodze. Będą pięknie prezentować się, w niebanalny sposób. Jeżeli temat wprowadzenia naturalnych elementów do wnętrza Cię interesuje, to koniecznie przeczytaj ten artykuł: Naturalny wystrój wnętrz.
Prawda jest taka, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki wazon do jakich kwiatów wybrać. Są powyższe zasady, którymi warto się kierować przy wyborze. Jednak każde wnętrze jest inne i wymaga też indywidualnego podejścia. Jeżeli zaś chcemy dać komuś wazon w prezencie, bezpiecznie jest postawić na coś pewnego – szkło lub ceramikę w neutralnym kolorze. Możemy mieć pewność, że uda się taką dekorację zaaranżować w przestrzeni.