Casa Carina

Moje konto

Ulubione

Koszyk

Meble bambusowe – jak dbać, konserwacja, odnawianie
172.jpg

Jak czyścić, przechowywać, konserwować, a czasem i odnawiać meble bambusowe? To pytania, na które czujemy się zobowiązani odpowiedzieć, gdyż, jako lider w ich sprzedaży, chcemy, aby każdy wiedział, jak się z nimi obchodzić. My sami też je użytkujemy od kilku lat, więc możemy powiedzieć coś z punktu widzenia użytkownika, który czasem zapomina je schować albo nawet narazi je na zniszczenie. Oczywiście, jeżeli interesujesz się meblami z bambusa, zapraszamy do naszego działu: meble bambusowe, w którym znajdziesz widoczne na zdjęciach fotele, kanapy, stoły, ławki, leżaki i inne!

Zacznijmy od tego... o co chodzi z tym bambusem i dlaczego jest tak popularny?

Meble bambusowe Casa Carina

Dlaczego bambus?

Dlatego, że: jest naturalny, megaszybko rośnie, uprawa jest stosunkowo łatwa, jest wytrzymały, podatny obróbce, ale twardy (twardszy nawet od dębu czy jesionu!), rewelacyjny. Kojarzy się z wakacjami w ciepłych krajach, typowym Bali style, lekkimi meblami, które można stawiać na piasku, na ziemi, bruku, a wszędzie są stabilne i wygodne. Poza tym, w czasach, gdy coraz silniejszy nacisk jest kładziony na ekologię, oszczędzanie planety i jej zasobów, wycinka drzew staje się niedobra dla świata. A bambus (który nie jest nawet drzewem, a zdrewniałą trawą) może przyrastać od kilkudziesięciu centymetrów do nawet metra na dobę! On dosłownie rośnie w oczach! Nie dziwi więc coraz większa produkcja mebli bambusowych i ich popularyzacja wśród świadomych Klientów! My używamy, polecamy je każdemu, a fakt, że co roku zasoby magazynowe bardzo szybko się wyprzedają, świadczy o tym, że użytkownicy są naprawdę z nich zadowoleni! Masze top marki to Lene Bjerre, Tine K Home, Bloomingville!

Jak czyścić meble bambusowe, jak dbać? Różne rodzaje mebli bambusowych.

1 - Tine K Home - krzesło bambusowe szare | 2 - Lene Bjerre - stolik bambusowy Mandisa | 3 - Tine K Home - kanapa bambusowa czarna | 4 - Tine K Home - kanapa bambusowa biała | 5 - Lene Bjerre - regał bambusowy Mandisa | 6 - Lene Bjerre - fotel Mandisa | 7 - Lene Bjerre - kanapa bambusowa Mandisa | 8 - Tine K Home - stolik bambusowy Bamboo Lounge | 9 - Tine K Home - leżak bambusowy szary | 10 - Lene Bjerre - krzesło bambusowe Mandisa | 11 - Tine K Home - kanapa bambusowa czarna | 12 - Lene Bjerre - leżak bambusowy biały Mandisa | 13 - Bloomingville - leżak bambusowy | 14 - Bloomingville - fotel bambusowy | 15 - Lene Bjerre - półka bambusowa Mandisa | 16 - Lene Bjerre - czarna kanapa ze ścianką Mandisa | 17 - Broste Copenhagen - stół bambusowy Kain | 18 - Lene Bjerre - czarny stół bambusowy Mandisa | 19 - Lene Bjerre - parasol bambusowy na taras |

 

Jak dbać o meble z bambusa?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak dbać o meble z bambusa, trzeba na początku zaznaczyć, że meble bambusowe mają w pewien sposób „nieidealny” wygląd, czyli mogą być z którejś strony milimetr wyższe, z innej niższe, bambusowe belki mogą być chudsze lub grubsze. To nie wada. To urok. One takie są i to jest ok. Natomiast może zdarzyć się sytuacja, że stolik wydaje się być nierówny lub fotel jakby ma niedopasowaną nogę. Jest to normalne, gdyż są to meble „żywe” – z naturalnego materiału – produkowane w Azji, np. w Wietnamie, Malezji czy Birmie, gdzie panują inne warunki atmosferyczne, a przede wszystkim inna jest wilgotność. Z tamtejszych fabryk wyjeżdżają idealne, jednak potrzebują chwili czasu, by zaadaptować się do naszego klimatu i się „uleżeć”. Niektóre zrobią to u nas w magazynie, czekając na swojego właściciela, inne dopiero w nowym domu lub na nowym tarasie.

 

Jak czyścić meble bambusowe?

Czyszczenie mebli bambusowych jest w zasadzie bardzo łatwe. Ale na wstępie zwracamy uwagę, że meble z bambusa mogą być naturalne, czyli w kolorze naturalnym – jasnym, lub malowane. Np. u producenta Lene Bjerre, znanego z bambusowej serii Mandisa, znajdziemy czarne meble bambusowe, malowane metoda natryskową. W ich przypadku należy uważać, by środki, które używane są do czyszczenia, nie zawierały chemii, która mogłaby ingerować w farbę i ją płowieć.

Wszystkie meble bambusowe powinny być czyszczone wilgotną szmatką i delikatnym płynem, przeznaczonym do bambusa. Ewentualnie może to być naturalne mydło rozpuszczone w ciepłej wodzie lub ciepła woda kilkoma kroplami olejku np. z eukaliptusa czy mięty. Muszą to być olejki, które mają właściwości antyseptyczne, by były w stanie usunąć kurz i bakterie. Ściereczka powinna być wilgotna, a nie mokra. Po wyschnięciu przecieramy meble suchą szmatką z kilkoma kroplami nawilżającego oleju, np. lnianego, który będzie sprzyjał zachowaniu jakości bambusa. Warto zwrócić uwagę na miejsca łączeń, które podczas użytkowania są najbardziej obciążone oraz na takie elementy, jak np. podłokietniki, które są bardzo eksploatowane.

 

Jak dbać o meble bambusowe ogrodowe?

Z meblami ogrodowymi sprawa ma się nieco inaczej. Ale najpierw zaznaczymy, że każdy mebel bambusowy sprzedawany w Casa-Carina może być użytkowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Co więcej, my zazwyczaj zalecamy, by meble, które latem stoją na tarasie czy w ogrodzie, chować do salonu lub ganku w sezonie deszczowym i zimowym i tu je użytkować. Natomiast raz wystawione meble na taras w maju czy czerwcu będą tam stać zapewne przez kilka miesięcy i raczej nikt nie będzie przejmował się przelotnym deszczykiem czy nagłą letnią burzą, która zaskoczyła wszystkich. Dbanie o kanapę bambusową, fotele czy stół dedykowane na zewnątrz trzeba przeprowadzać nieco bardziej intensywnie i dokładnie. Dotyczy to mebli wszystkich producentów, które dostępne są w naszym sklepie - Tine K Home, Lene Bjerre, Bloomingville, Broste Copenhagen, Hubsch, Affari.

Przed wystawieniem mebli bambusowych na zewnątrz, odkurz je, przemyj wodą z mydłem lub olejkiem. Dodatkowo – zaimpregnuj je. Możesz to zrobić olejem do drewna lub bezbarwnym impregnatem. Zabieg ten zapobiegnie wysychaniu bambusa, pękaniu, osłabianiu go i wchłanianiu wody deszczowej. Zrób to dokładnie. Odczekaj czas określony przez producenta i możesz wyciągnąć się na swoim ulubionym bambusowym leżaku. W trakcie sezonu wykonuj podstawowe czyszczenie za każdym razem, gdy uznasz to za konieczne. Jeżeli jednak w prognozie pogody usłyszysz, że przez kilka następnych dni ma być burzowo, zalecamy schowanie mebli „na wszelki wypadek”. Regularne przemakanie nie służy ich trwałości, jakości ani dobremu wyglądowi. Zalecamy także chować je gdy wyjeżdżasz na weekend lub dłużej, bo nigdy nie masz pewności, jakie warunki będą panować w Twoim ogrodzie w tych dniach. Po zakończeniu ciepłego sezonu wyczyść meble bambusowe i wstaw do salonu lub pokoju. Jeżeli chcesz je przechowywać w garażu lub schowku, zaimpregnuj je ponownie i zabezpiecz je np. bawełnianymi pokrowcami lub po prostu bawełnianą płachtą, przed kurzem. Nie wkładaj ich w folię, gdyż „żywe” meble będą się „dusić”, zwłaszcza jeżeli dopiero co stały na zewnątrz i miały tam dostęp do ciepła i świeżego powietrza.

Jak dbać o meble bambusowe ogrodowe - meble bambusowe w ogrodzie, na tarasie i na plaży.

 

Gdzie użytkować meble z bambusa?

W domu możesz użytkować je, gdzie tylko chcesz, nawet w łazience. Zwracamy jednak uwagę na to, iż jeżeli w pomieszczeniu występują bardzo wysoka wilgotność i brak przewiewności, mogą one z czasem tracić swoją jędrność. Jednocześnie przypominamy, że bardzo wysoka wilgotność np. w łazience nie jest dobra dla ścian, gdyż sprzyja powstawaniu pleśni, a że teraz mamy wszędzie wentylacje, to raczej ta niedogodność niesamowicie rzadko występuje.

Na zewnątrz najlepszym miejscem dla mebli bambusowych jest zadaszony taras lub balkon. Można używać ich także w altanie czy na ganku. Polecamy miejsca zadaszone, gdyż nie ma tu bezpośredniego narażenia na silne nasłonecznienie, a jeżeli są opady, to w mniejszym stopniu one dotykają bambusów. Meble można wynieść do ogrodu pod drzewko czy w okolice grilla, natomiast zalecamy je stamtąd zabrać po imprezie, by np. nie zapadały się ziemi rozmiękczonej deszczem i nie były narażone na „ozdoby” wykonane przez ptaki.

 

Czego NIE robić?

- Nie poleruj bambusa papierem ściernym. W internecie można spotkać takie zalecenia w walce z silnymi zabrudzeniami. To nie jest dobra droga. Zedrzesz zabrudzenie, wosk ochronny i prawdopodobnie uszkodzisz sam bambus. Zamiast tego poświęć chwilę czasu na polerowanie miękką szmatką i naturalnym mydłem.
- Nie stosuj chemicznych środków żrących ani naturalnych środków żrących. Soda z octem świetnie sprawdzają się w kuchni, ale absolutnie nie powinny mieć kontaktu z bambusem. Odpada też gruboziarnista sól, kwasek cytrynowy, sok z cytryny, amoniak. Tak samo jak preparaty o składzie opartym na alkoholu, który przecież wysusza. Przy meblach bambusowych skup się na pielęgnacji, nawilżaniu, ochronie.
- Nie próbuj oblewać foteli ogrodowych bambusowych czy kanap bambusowych wodą prosto ze szlaucha czy myć karcherem. Zalejesz, zniszczysz, nie odratujesz.
- Nie szoruj szczotką drucianą (!) ani z tekstylnym włosiem. Szmatka z mikrofibry lub bawełny jest wystarczająca.

 

Czym zabezpieczyć bambus? Impregnacja bambusa

Bambus możesz zabezpieczyć:

- naturalnym olejem, np. lnianym,
- naturalnym woskiem, np. pszczelim, rzepakowym,
- preparatami woskowymi, przeznaczonymi do bambusa,
- bejcą, przeznaczoną do bambusa,
- lakierami, przeznaczonymi do bambusa.

Jak odnowić meble bambusowe, renowacja. Fotele bambusowe, kanapy bambusowe, regały z bambusa i inne.

1 - Broste Copenhagen - czarny leżak bambusowy | 2 - Bloomingville - regał bambusowy do pokoju | 3 - Tine K Home - fotel bambusowy szary | 4 - Lene Bjerre - wieszak Mandisa | 5 - Lene Bjerre - stołek bambusowy Mandisa | 6 - Affari - bambusowy parawan | 7 - Bloomingville - kanapa bambusowa | 8 - Lene Bjerre - ławka ogrodowa bambusowa Mandisa | 9 - Tine K Home - fotel bambusowy czarny | 10 - Bloomingville - stołek bambusowy | 11 - Lene Bjerre - białe krzesło bambus + len | 12 - Lene Bjerre - ławka bez oparcia Mandisa | 13 - Hubsch - krzesło bambusowe ciemne | 14 - Lene Bjerre - stół bambusowy Mandisa 150 cm | 15 - Tine K Home - kanapa bambusowa biała | 16 - Lene Bjerre - łóżko bambusowe Mandisa | 17 - Lene Bjerre - kanapa z baldachimem Mandisa |

 

Jak konserwować bambus?

Podstawową konserwacją jest nakładanie warstwy natłuszczającej i zabezpieczającej bambus. Tak jak pisaliśmy wyżej w tym artykule – możesz wykorzystać w tym celu naturalne produkty, które znajdziesz w kuchni, lub użyć produktu sklepowego, przeznaczonego do konserwacji drewna bambusowego. Pierwsze zabezpieczenie, tuż po kupnie, jest bardzo ważne, gdyż niejako nadaje rytm późniejszej pielęgnacji. Jeżeli zdecydujesz się na zabezpieczenie bambusa lakierem, na nic będzie późniejsze wcieranie oleju, który się nie przedostanie do włókien. Dlatego my jesteśmy zwolennikami naturalnej pielęgnacji, zwłaszcza że jest łatwa i nietoksyczna, można nawet zaangażować to tego dzieci (tym bardziej, jeżeli chodzi o bambusowe leżaki, na których one potem się non stop wylegują! :) ). Podczas używania mebli bambusowych w domu, konserwację warto przeprowadzać od 2 do 4 razy w roku, w zależności od eksploatacji. Należy pamiętać, że stoliki bambusowe czy fotele ustawione w okolicy kaloryfera będą bardziej narażone na wysychanie w sezonie jesienno-zimowym, więc przed włączeniem ogrzewania, dobrze jest je zakonserwować, a potem kontrolować ich stan w czasie głębokiej zimy. Meble bambusowe ogrodowe zabezpieczamy przed wystawieniem ich do ogrodu i przed schowaniem po sezonie – to takie minimum. W trakcie ich używania można to robić raz na miesiąc.

 

Jak odnowić meble bambusowe? Renowacja

No dobra, a co zrobić z zaniedbanym meblem bambusowym? Jeżeli jest to po prostu stary, nadgryziony zębem czasu mebel, który nie był regularnie konserwowany, odkupiliśmy go z zerowasteowej grupy, wzięliśmy ze śmieciarkowej grupy lub dostaliśmy w spadku, można spróbować go odratować. Tutaj można pokusić się o użycie papieru ściernego, a nawet szlifierki, by zedrzeć warstwę lakieru. Taki bambus najlepiej pomalować, gdyż w domowych warunkach raczej nie jesteśmy w stanie poddać go renowacji w takim zakresie, by uzyskać jego naturalny wygląd. Używamy farby lub bejcy przeznaczonej do drewnianych mebli, zgodnie z zaleceniami producenta. Na końcu mebel lakierujemy.

Jeżeli zdarzyła Ci się taka sytuacja, jak nam, a mianowicie, stolik bambusowy pozostawiony – przez nieuwagę – na zewnątrz przez dłuższy czas (wyjechaliśmy), porósł mchem, to niestety, ale jedynym wyjściem jest kupno nowego. Bambus jest już przerośnięty mchem we włóknach, więc nawet jeżeli spróbujesz go usunąć, zeskrobać, wyczyścić itp., albo będzie odrastać, albo będzie się psuć od środka i nieestetycznie wyglądać. Między innymi dlatego zalecamy chowanie mebli z bambusa na czas opadów, chłodów i nieobecności.

 

Gdzie przechowywać meble bambusowe?

My zalecamy wstawienie mebli bambusowych ogrodowych po zakończonym sezonie do domu/mieszkania. Pięknie wyglądają w salonach, sypialniach czy pokojach. Możesz też je przechowywać w garażu, schowku czy pomieszczeniu gospodarczym. Pamiętaj, że bez względu na to, którą opcję wybierzesz, po sezonie meble powinny zostać umyte i zakonserwowane. Do ochrony przed kurzem w garażu zastosuj materiałową plandekę, by nie blokowała dostępu do powietrza i pozwalała bambusowi oddychać.

Meble bambusowe do domu, mieszkania, salonu - różne aranżacje mebli bambusowych w domu.

W Chinach wierzy się, że bambus przynosi szczęście. Mamy więc szczerą nadzieję, że każdy, kto kupi u nas meble bambusowe, będzie szczęśliwy! A z taką wiedzą na temat pielęgnacji bambusa, to już na pewno tak będzie! ❤❤

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium