Casa Carina

Moje konto

Ulubione

Koszyk

Rośliny wieloletnie do donic na zewnątrz
Rośliny wieloletnie do donic na zewnątrz

Rośliny wieloletnie do donic na zewnątrz

Rośliny wieloletnie do donic na zewnątrz polecamy Wam często, gdy kupujecie u nas duże donice ogrodowe. Sami wiemy z doświadczenia (bo mieszkamy w domu), że – jakkolwiek kochamy ogród – to coroczne przekopywanie go, sadzenie kwiatów od nowa, bywa niemożliwe do wykonania przy takim natłoku obowiązków. Rośliny wieloletnie są więc dla nas wybawieniem, bo posadzone raz, cieszą przez kilka sezonów.

Rośliny wieloletnie do donic na zewnątrz

1. Wrzosiec – jest to bardzo popularna roślina ozdobna, która dobrze rośnie w donicach na tarasie lub w ogrodzie. Wrzosy są trwałe i odporne na niskie temperatury, co czyni je idealnymi roślinami do uprawy na zewnątrz. Intensywna kolorystyka przyciąga oczy sąsiadów, gości i spacerowiczów. Wrzośce to rośliny wieloletnie do donic na zewnątrz, które są chętnie wybierane także przez wzgląd na dość łatwą uprawę. Zimną nie trzeba donic chować do garażu czy piwnicy, choć można. Wrzosy i podłużne donice to idealne połączenie.

2. Lawenda – ta piękna roślina o magicznym lawendowym zapachu będzie dobrze rosnąć na słońcu i w dobrej jakości glebie. Lawenda jest również odporna na suszę, co sprawia, że jest to idealna roślina do uprawy w naszym klimacie. Jeżeli fascynuje Cię ten zapach, polecamy posadzić lawendę w donicach i ustawić wzdłuż ścieżki do drzwi. Za każdym razem, pokonując trasę od bramki do domu, będziesz czuć kojący aromat. Do lawendy polecamy zwłaszcza jasne donice gliniane Tine K Home, kontrastujące w filetem kwiatów.

3. Rozmaryn – jest to zioło, które dobrze rośnie na zewnątrz i może przetrwać nawet w niższych temperaturach. Rozmaryn ma piękne zielone liście i wspaniały aromat, który docenisz w kuchni. Stąd polecamy posadzić go w dużej donicy na tarasie, ale od strony ogrodu, by jak najbardziej ograniczyć docieranie do niego zanieczyszczeń ulicznych. Możesz wtedy wykorzystywać do w codziennym gotowaniu, co serdecznie polecamy! Na jeden czy dwa krzewy rozmarynu wystarczą elegancie donice ogrodowe, może nawet te na postumencie.

4. Ostrokrzew – ta roślina jest idealna do uprawy w donicach na zewnątrz, ponieważ jest bardzo odporna na niskie temperatury. Ostrokrzew ma wspaniałe, kolorowe liście, co sprawia, że jest piękną ozdobą na tarasie lub balkonie. Ostrokrzewy to rośliny wieloletnie do donic na zewnątrz, które możesz potraktować jako mini drzewka. Donica, długi cienki pieniek, kolorowa korona - bardzo dekoracyjna odsłona tego krzewu. My lubimy ostrokrzew jeszcze za świetną przydatność do wykonywania z niego wieńców i dekoracji na wszelkie okazje. Jeden ostrokrzew w jednej donicy XXL Tine K Home potrafi wyglądać niesamowicie elegancko.

5. Pęcherznica – jest to roślina zielna, która dobrze rośnie w przydomowych ogrodach. Pęcherznica jest odporna na suszę i nie wymaga częstego podlewania. Ma piękne, kolorowe kwiaty, które będą dobrze wyglądać na Twoim tarasie lub balkonie. Szybko rozrasta się, więc świetnie pasuje tam, gdzie chcesz zakrzewić większą część terenu. Pęcherznica nie musi rosnąć w donicy, może rosnąć w ziemi. 

6. Rozchodnik – roślina ta ma piękne, kolorowe kwiaty i wymaga niewielkiej pielęgnacji. Kojarzy się z błogim wiejskim klimatem. Chętnie ją polecamy, bo chyba jest to trochę zapomniana roślina, trochę wyparta przez bardziej modne krzewy. A szkoda, bo lubią ją pszczoły, a piękny różowy kolor poprawia nastrój już od patrzenia na niego. Rozchodnik możesz posadzić w bardzo dużej donicy i ustawić tuż przy wejściu za bramkę.

7. Floks – ta roślina kwitnąca przyciąga wiele motyli i pszczół. Kwitnie przez większość lata i dostępna jest w wielu kolorach. Floks wymaga regularnego podlewania i nawożenia, ale jest w stanie przetrwać nawet w trudnych warunkach. Floksy to rośliny wieloletnie do donic na zewnątrz, które bardzo uroczo wyglądają na tarasie, zwłaszcza jeżeli posadzisz kilka kolorów. W każdej donicy inny? Nie ma problemu. Z pewnością znajdziesz kilkanaście odmian!

8. Trzcina cukrowa – jest to piękna, trwała roślina, która tworzy efektowne kępy. Wymaga ona regularnego podlewania i dobrego oświetlenia, ale jest odporna na suszę i choroby. Co do zasady polecamy posadzić ją w ziemi, np. jako zakrycie nieeleganckiej siatki ogrodzeniowej. Ale gdy tworzysz kompozycję z donic, wykorzystaj je, jako tło dla mniejszych roślin. Długa podłużna donica ogrodowa zmieści kilka / kilkanaście łodyg trawy. U jej podnóża postaw mniejszą donicę z kwitnącymi floksami czy różami.

9. Róża – kwitnące róże dodają uroku każdemu ogrodowi. Idealnie do ich uprawy nadają się donice zewnętrzne. Wymagają one regularnego podlewania i nawożenia, ale odwdzięczają się pięknym wyglądem i cudownym różanym zapachem. Jest tyle odmian i kolorów, że... nie ma opcji, żebyś nie znalazła takiej róży, w której się zakochasz.

10. Chryzantema – to piękne kwitnące rośliny, choć chyba trochę zaszufladkowaliśmy je do potrzeb cmentarnych. A to niesłusznie. Do ogrodowej uprawy chryzantem sprawdzą się małe i średniej wielkości donice gliniane lub betonowe. Zainteresuj się odmianami chryzantem i różnorodności kolorystycznej, a zobaczysz, że zachęcisz się do posiadania ich w ogrodzie.

11. Piołun – jest to roślina zielna, którą spotkać można dziko rosnącą na naturalnych łąkach. Zaproszenie go do przydomowego ogrodu pozwala poczuć się jak na wsi. Ma piękne, zielone liście i żółte kwiaty, które będą swojsko wyglądać na tarasie lub balkonie. Do niego nada się duża głęboka donica ogrodowa, wręcz taki wazon ogrodowy, który wysypiesz do połowy ziemią, i pozwolisz łodygom piąć się do góry.

12. Bluszcz – jest to bardzo trwała roślina, która dobrze rośnie w donicach na zewnątrz i może przetrwać nawet w trudnych warunkach. Bluszcz może służyć jako dekoracyjne zasłony na ścianach lub pergolach. Polecamy więc w donicy umieścić drabinkę dla bluszcza czy inną kratkę tego typu. O tym, że bluszcz to idealna roślina wieloletnia do donicy na zewnątrz świadczy niejeden dom, który od takiej donicy zaczął porastać bluszczem, a z czasem pokrył się nim cały!

13. Krokus – ta piękna roślina cebulowa kwitnie wczesną wiosną i może przetrwać w donicach zewnętrznych przez kilka sezonów. Krokusy są dostępne w wielu kolorach i możesz bawić się tymi kolorami w kompozycjach w donicach. Jeżeli chcesz, by już w marcu Twój ogród kwitł - wybierz krokusy. Do nich super będą niskie donice ogrodowe - posadź w nich cebulki i ustaw donice na werandzie czy na tarasie. Wiosna będzie piękna!

Rośliny wieloletnie do donic na zewnątrz - lawenda, ostrokrzew.

1 - Szare gipsowe donice zestaw Hubsch | 2 - Zestaw beżowych donic ceramicznych J-line | 3 - Rude donice ogrodowe Broste Copenhagen | 4 - Gliniany wazon w ciemnym kolorze Tine K Home | 5 - Bardzo duża donica ogrodowa XXL Tine K Home | 6 - Jasne donice z terakoty zestaw Tine K Home |

Które rośliny wieloletnie wybrać na taras?

Wybieraj rośliny, które odpowiadają Twoim preferencjom dotyczącym koloru i wyglądu. Upewnij się również, że wybierasz rośliny, które pasują do warunków zewnętrznych na tarasie lub w ogrodzie, takich jak ekspozycja na słońce i temperatura. Jeżeli mieszkasz w regionie narażonym na susze, aromatyczna lawenda będzie bezpiecznym wyborem. Ale jeżeli region jest urodzajny, śmiało wybierz pachnące róże. Dla nas ogród to kolorowe miejsce. Więc zawsze zachęcamy do komponowania krzewów i kwiatów tak, by było wielobarwnie i radośnie. 

Jakie rośliny do donic w ogrodzie - rozmaryn, rozchodnik, pęcherznica.

1 - Ciemny gliniany wazon na taras Tine K Home | 2 - Naturalna donica z terakoty duża Tine K Home | 3 - Jasna donica z terakoty rozmiar L Tine K Home | 4 - Dekoracyjna donica jasna do ogrodu Lene Bjerre | 5 - Ciemna donica dekoracyjna do ogrodu Lene Bjerre | 6 - Głębokie donice tarasowe zestaw J-line |

W jakich donicach najlepiej posadzić rośliny na zewnątrz?

Najlepiej posadzić rośliny na zewnątrz w donicach wykonanych z materiałów, które są odporne na zmienne warunki atmosferyczne i dobrze odprowadzają wodę. Oto kilka rodzajów donic, które są często stosowane do uprawy roślin na zewnątrz:

1. Donice z tworzywa sztucznego – są odporne na zmiany temperatury i wilgotności, łatwe w utrzymaniu czystości i lżejsze niż donice z gliny lub betonu. U nas na przykład są to niektóre donice Hubsch.

2. Donice z metalu – są odporne na warunki atmosferyczne i nadają się do różnych stylów ogrodowych. Zalecamy chować je do garażu poza sezonem, by nie narażać metalu na korozję. Nie mamy wiele metalowych donic ogrodowych, ale zdarzają się w ofercie marek Hubsch i Broste Copenhagen.

3. Donice z gliny – dobrze odprowadzają wodę i zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, co jest korzystne dla roślin. Wyglądają bardzo swojsko i polecamy je tym, którzy potrzebują naturalności w swoim otoczeniu. Prym wiodą donice Tine K Home oraz duże donice i wazony ogrodowe Lene Bjerre.

4. Donice z betonu – są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, cięższe niż donice z tworzywa sztucznego lub gliny. Idealne na rośliny z większymi korzeniami, bo beton, choć porowaty, trudniej go rozsadzić tymi korzeniami. Mamy dostępne betonowe donice ogrodowe Hubsch.

5. Donice z drewna – są naturalne i estetyczne, ale wymagają regularnego konserwowania, aby utrzymać ich trwałość i estetykę. Takie możesz zrobić samodzielnie ze skrzynek lub palet. 

Niektóre rośliny wieloletnie do donic na zewnątrz wymagają, by donice miały otwory odpływowe. Zwróć na to uwagę podczas planowania zieleni. Dla nich wybieraj te donice ogrodowe, które mają podstawki lub opisane są jako donice z otworami. Duże donice bez otworów mogą służyć jako osłonki na plastikowe doniczki. To już zależy od Ciebie.

Jakie kwiaty do donic ogrodowych?

1 - Duża szara donica na postumencie Nordal | 2 - Zestaw donic z włókna szklanego i cementu Hubsch | 3 - Brązowe donice szkliwione na taras Broste Copenhagen | 4 - Zestaw donic polystone Hubsch | 5 - Szara donica Fiber Broste Copenhagen |

Która donica zewnętrzna jest lepsza: z terakoty czy z tworzywa?

Obie rodzaje donic zewnętrznych - z terakoty i z tworzywa sztucznego - mają swoje zalety i wadyDonice z terakoty są piękne i eleganckie, a ich naturalny wygląd wpasuje się w wiele stylów ogrodowych. Ponadto, terakota jest porowata, co pozwala na dobrą cyrkulację powietrza i wody, co jest korzystne dla roślin. Jednak donice z terakoty są bardziej podatne na uszkodzenia, szczególnie przy niskich temperaturach, i mogą pękać w czasie mrozów. Zawsze zalecamy przechowywanie ich w zimie w piwnicy lub w garażu. Służy to nie tylko donicy, ale i samej roślinie w niej posadzonej.

Donice z tworzywa sztucznego są bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia niż donice z terakoty. Są one lżejsze, co ułatwia ich przenoszenie, a ponadto nie pękają w czasie mrozów, co sprawia, że są bardziej praktyczne w miejscach, gdzie panuje chłodniejszy klimat. Donice z tworzywa sztucznego są również łatwiejsze w utrzymaniu czystości i nie wymagają tak częstego podlewania jak donice z terakoty, ponieważ materiał nie jest porowaty. Jednak ich wygląd nie jest naturalny, wiejski, a bardziej elegancki. Tu wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz.

Donice ogrodowe do roślin wieloletnich

1 - Niebieskie gipsowe donice Hubsch | 2 - Duży gliniany wazon Tine K Home | 3 - Duża okrągła donica tarasowa Lene Bjerre | 4 - Niskie rude donice zewnętrzne Broste Copenhagen | 5 - Niskie szare donice tarasowe Broste Copenhagen |

 Duże donice ogrodowe gliniane, betonowe, z tworzywa.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium