Casa Carina

Moje konto

Ulubione

Koszyk

Lagom po skandynawsku
4.jpg

Jak znaleźć sposób na szczęście? Nie za dużo, nie za mało, tylko w sam raz – tak właśnie brzmi szwedzka koncepcja lagom, która z każdym dniem zdobywa kolejnych zwolenników na całym świecie. Celebruje styl życia, w którym zachowuje się równowagę, a owa harmonia powinna istnieć w każdej dziedzinie życia. Jak wprowadzić ją do wnętrza domu?

Czym jest lagom?

To skandynawskie słowo tak naprawdę oznacza to, do czego wiele osób dąży w zabieganym świecie – do znalezienia balansu między życiem prywatnym a zawodowym, odkrycia swojego miejsca w świecie oraz spędzania czasu z bliskimi, jak i poświęcenia go na własne hobby. Zgodnie z tą szwedzką koncepcją nie trzeba od razu dokonywać rewolucji by zmienić swoje życie na lepsze. Najłatwiej wprowadzić lagom metodą małych kroczków – zarówno do swoich przyzwyczajeń, jak i wnętrza domu. Już po kilku drobnych zmianach, odczujemy pozytywną różnicę. Żyć zgodnie z lagom, to być w zgodzie z naturą, cieszyć się z drobnych codziennych spraw, otaczać własnoręcznie zrobionymi przedmiotami i doceniać to, co się ma.

---

Linki i inne ciekawe produkty:

Obraz Herbarium 42×53.8 cm wzór nr 4

Szklanka Agnes 38 cm

Lampion 37 cm

Lagom a hygge – podobieństwa i różnice

Jeszcze w 2016 roku prym wiodła duńska koncepcja określana słowem hygge – do tego stopnia, że ceniony na świecie słownik Collinsa uznał je za jedno z kluczowych słów roku. W hygge liczą się głównie przyjemności, chwile błogostanu i niezapomniane momenty. Lagom zaś jest czymś więcej – jest stylem życia, który co prawda dłużej wprowadza się zarówno do urządzania wnętrza, jak i do własnych przyzwyczajeń, ale przynosi długofalowe korzyści. Hygge można stworzyć w domu w jeden moment – poprzez dodanie odrobiny odświętności do codzienności (np. dzięki rozpaleniu nastrojowych zapachowych świeczek, które nadadzą przytulnego klimatu). Zgodnie z zasadami lagom, korzystnie jest również stosować zbilansowaną dietę. Hygge pozwala za to kierować się impulsem przyjemności i sięgać po ulubione słodkości, zawsze wtedy, gdy jeśli czuje się taką potrzebę. Kwintesencją hygge jest beztroskie lenistwo w fotelu. Lagom także pozwala na taki błogostan, ale tylko wówczas, gdy zrównoważy się go z aktywnością fizyczną.

---

Linki i inne ciekawe produkty:

Fotel Dara

Świeca 7.5 cm biała

Fotel Ratanowy Lot                    

Pomysły na aranżację wnętrz w stylu lagom

Skandynawskie lagom znakomicie sprawdzi się w wystroju wnętrz, jako koncepcja „w sam raz”. Kwintesencją szczęścia dla Szwedów jest umiarkowanie, a więc wizytówką lagom są proste i przyjazne dla środowiska wzornictwo oraz naturalne, stonowane tkaniny. Najlepiej skupić się na rzeczach, których naprawdę się potrzebuje. Dzięki temu uda się wprowadzić ład w domu, który pozytywnie wpłynie na samopoczucie jego mieszkańców. Meble i dodatki powinny tworzyć harmonijne wnętrze, będące przestrzenią zarówno do codziennej pracy, jak i odpoczynku. Lagom czerpie inspiracje z natury oraz koresponduje ze stylem eko i kolorem ożywionej zieleni. Mieszkanie w tym skandynawskim stylu powinno być energooszczędne, ekologiczne, a jednocześnie wygodne.

---

Linki i inne ciekawe produkty:

Fotel Clara

Kosz Mai zestaw

Narzuta Kelis 170×130 cm             

Meble i dodatki w stylu lagom

Zgodnie z koncepcją lagom meble w tym stylu powinny być wykonane z naturalnych, a zarazem solidnych materiałów (np. bambusa), dzięki czemu będą służyć przez wiele lat. Lepiej by nie były zbyt skromne, ale nie mogą być też przesadnie ozdobne – najlepiej sprawdzi się prosty design. Warto jednak zadbać o ich funkcjonalność. By uwydatnić styl lagom –dekoracyjne dodatki powinny być wykonane samodzielnie lub sprawiać wrażenie rękodzieła. Natomiast w doniczkach na parapecie czy na balkonie warto uprawiać zioła i warzywa. Skandynawskie lagom to również troska o ergonomię, dlatego trzeba zadbać o wygodne i dopasowane stoły i krzesła. Jednocześnie w myśl lagom – nic nie powinno się marnować, a więc do życia codziennego wprowadza się metodę upcyklingu, czyli wykorzystania zużytych produktów poprzez przystosowanie ich do nowej roli, np. wykonanie stołu z drewnianych palet.   

---

Linki i inne ciekawe produkty:

Lampion Ailia 50 cm

Deska do krojenia Dena 70×30 cm

Jeśli ktoś ma dylemat, którą ze skandynawskich koncepcji wybrać, dobrym rozwiązaniem może okazać się połączenie obu – lagom i hygge. Dzięki temu będzie można cieszyć się życiową równowagą oraz drobnymi codziennymi przyjemnościami.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium