Ciepły koc na zimę to podstawa
zapewnienia sobie ogrzania w chłodne wieczory i jeszcze zimniejsze
poranki. Zestaw obowiązkowy to: ciepły pled, grube skarpety w
nordycki wzór, herbata z pomarańczą i goździkami, a do tego
książka lub Netflix. Któż nie chciałby tak przeżyć okresu
jesienno-zimowego? :) Dzisiaj wybieramy ciepły koc na zimę, czyli
taki, który ogrzeje nas porządnie, a przy tym będzie dobry
jakościowo i przetrwa z nami kilka lat.
Koce i pledy wełniane
Koce i pledy wełniane zazwyczaj
wykonane są z wełny owczej. Jest ona po prostu łatwo dostępna w
naszej szerokości geograficznej. W sklepach z wyposażeniem domu
możemy także spotkać koce i pledy z wełny wielbłądziej albo
koziej. Równie dobre, ale to już artykuły dla wybitnych
miłośników.
Koce wełniane - zalety
Wełna przede wszystkim bardzo dobrze trzyma temperaturę. Ciepły koc na zimę z wełny to zatem wybór idealny dla zmarzluchów. Jest też higieniczna i antybakteryjna. Wełniane koce nie gniotą się, nie mną w brzydki sposób, ale za to zajmują dość sporo miejsca, nawet kiedy są złożone. Koc wełniany nie jest niebrudzący się, ale łatwo z niego wszelkie plamy usunąć, bo nie absorbuje ich ani wody. Wełna przepuszcza powietrze, więc zapewnia stałą wentylację ciała, i mimo że utrzymuje temperaturę, to pozwala na cyrkulację powietrza. Wełna to materiał naturalny, więc taki ciepły koc na zimę na pewno docenią osoby, które lubią korzystać z naturalnych wyrobów. Więcej o naturalnych materiałach w mieszkaniach tu: Naturalny wystrój wnętrz.
Wełna jest dobra dla alergików – koce nie gromadzą kurzu i bakterii, więc to dobry wybór dla wrażliwców, w tym też dzieci. Wszystko za sprawą lanoliny, która pokrywa poszczególne włóka i zapewnia im ochronę przed roztoczami. Ciepły koc na zimę z wełny będzie zatem idealny dla osób, które z tym materiałem miały już do czynienia i wiedzą, że go lubią.
Ciepły koc na zimę z wełny
Ciepły koc na zimę z wełny powinien być przechowywany w sposób, który gwarantuje, że nie dobiorą się do niego mole. Ważne jest, by regularnie oglądać go i sprawdzać, czy nie pojawiły się na nim niepokojące dziurki. Jeżeli chcemy wyczyścić wełniany koc, możemy oddać go do pralni, w której specjaliści zajmą się nim w odpowiedni sposób. W domu najlepiej prać go ręcznie w ciepły dzień, by mieć pewność, że wyschnie. Delikatne traktowanie go dłońmi zapewni jego idealny stan przez długi czas – nie rozciągnie się, nie zmechaci.
Zobacz wełniany koc ze zdjęcia: Koc Darline Lene Bjerre.
Z ciekawostek warto dodać, że z jednej strony ciepły koc na zimę z wełny to także jednocześnie praktyczny koc na lato! Przez wzgląd na to, że wełna przepuszcza powietrze, taki pled jest idealny na każdą porę roku. Zimą zapewnia przyjemne ciepełko, latem po prostu otula w chłodne wieczory na werandzie czy tarasie. Możemy go zatem używać przez cały rok, w zależności od potrzeb.
Wełniany koc z domieszką akrylu
Wszystkich fanów wełnianych koców odsyłamy do wyrobów w 100% z wełny. Jednak, jeżeli ktoś szuka czegoś o nieco innej fakturze, może zdecydować się na koc wełniano-akrylowy. Będzie on nieco miększy w dotyku. Zachowa właściwości utrzymywania ciepła i przepuszczalności powietrza, jak koc wełniany, ale ujmie nieco szorstkości. Taki ciepły koc na zimę może mieć także zamiast akrylu na przykład włókna poliamidowe.
Zobacz wełniano-akrylowy koc ze zdjęcia: Koc Odele Lene Bjerre.
Pledy i koce bawełniane
Pledy i koce z bawełny to opcja
idealna dla miłośników spędzania czasu pod kocem, z kubkiem
gorącej herbaty i z książką. Bawełniane koce są odpowiednie
także dla dzieci – nie uczulają i są mięciutkie. Najmłodsi
mogą więc uciąć sobie popołudniową drzemkę na kanapie pod
takim pledem, zamiast wskakiwać do łóżka.
Koce z bawełny - zalety
Koce bawełniane mają jedną kluczową zaletę – łatwość utrzymania ich w nienagannej czystości. Do wyboru mamy też różne grubości koców bawełnianych, a im grubszy wybierzemy, tym będzie on cieplejszy. Stąd wniosek – ciepły koc na zimę z bawełny powinien być tym grubszy, im większymi zmarzluchami jesteśmy. Pledy bawełniane są mocne i odporne na rozciąganie. Im grubszy ciepły koc na zimę z bawełny, tym też cięższy. Istnieją teorie dobrego snu, które mówią, że im cięższe okrycie, tym lepiej się śpi. Niemniej, dla tych, którzy lubią lekkie okrycia, sklep z wyposażeniem domu Casa-Carina ma przygotowane koce bawełniane z domieszką akrylu. Taki skład pozwala zachować właściwości koca bawełnianego, ale ujmuje mu nieco masy.
Zobacz bawełniany koc ze zdjęcia: Koc Sira Lene Bjerre.
Ciepły koc na zimę z bawełny
Wybierając ciepły koc na zimę z bawełny, podejmujemy dość uniwersalną decyzję. Posłuży on i dzieciom i dorosłym. Otuli w chłodny wieczór, jak i w ciągu dnia pozwoli skorzystać w błogiej drzemki. Koce bawełniane to także wiele opcji kolorystycznych i różnorodność faktur.
Koc z bawełny organicznej
Niesamowicie dobrym wyborem są koce bawełniane z bawełny organicznej, czyli takiej, która uprawiana jest w ekologiczny sposób, bez pestycydów, sztucznych nawozów i oprysków. Rośliny rosną na polach swobodnie, a ich wzrost nie jest ani przyspieszany, ani stymulowany. Jako naturalne nawozy stosowane są naturalne produkty – lucerna czy kompost. Koce z bawełny organicznej są od samego początku wyrobem rąk ludzkich – to człowiek sadzi bawełnę, odchwaszcza ją, zbiera i wytwarza z niej gotowy koc bawełniany. Kluczową zaletą tego tylu pledów jest fakt, że swobodnie rosnące rośliny mają zachowaną siłę swoich włókien i ich właściwości. Dzięki temu są po prostu trwalsze. To wybór, który pozostawia nas w zgodzie z naturą.
Koce i pledy z lnu
Len staje się coraz bardziej
popularny, co nas cieszy niezmiernie. Jest to naturalny materiał o
niesamowitych właściwościach – dobrze wentyluje, jest
przewiewny. Skóra pod lnianym kocem oddycha, mimo że on sam bardzo
dobrze trzyma temperaturę. Ciepły koc na zimę z lnu na pewno
docenią osoby, które śpią pod lnianą pościelą – znaczy to,
że lubią ten materiał.
Zobacz lniany koc ze zdjęcia: Koc Rikke Lene Bjerre.
Ciepły koc na zimę nie tylko do ogrzewania się!
Ciepły koc na zimę to nie tylko
wyrób, który służy ogrzewaniu się. To także element
dekoracyjny, zwłaszcza kiedy położony będzie w salonie na kanapie
lub na fotelu. Może też być narzutą na łóżko w sypialni lub
pokoju gościnnym.
Zobacz koc ze zdjęcia: Koc Lalia Nordal.
Często aranżatorzy używają koców i pledów zamiennie z narzutami na łóżko. Wszystko zależy od tego, co tak naprawdę mają pod ręką i jaki efekt chcą uzyskać. Posiadanie koca na wierzchu ma tę zaletę, ze mamy do niego blisko i w każdej chwili możemy się nim okryć. Również będzie to komfortowe dla naszych gości. Nie będą musieli prosić o koc, gdy nagle ogień w kominku zacznie przygasać, a po prostu sięgną po ten, leżący na fotelu i zarzuca na ramiona.
Naturalnie barwione koce od Lene Bjerre i Nordal
Dość ważną kwestią w produkcji
wszelkich koców i pledów jest nie tylko materiał ich wykonania,
ale także sposób wybarwienia, czyli nadania im koloru. Nasz sklep
skandynawski Casa-Carina proponuje przede wszystkim produkty znanych
firm takich jak Lene Bjerre, Nordal czy Hubsch. To marki, które nie
używają szkodliwych substancji do produkcji swoich koców i pledów.
Wiele z nich jest w kolorze naturalnym, a te ze wzorami są barwione
ekologicznymi barwnikami. Dzięki temu możemy wykluczyć uczulenia i
podrażnienia skóry.