
Skandynawska zastawa stołowa to wyjątkowa gratka dla miłośników minimalizmu, wysokiej jakości i ponadprzeciętnego designu. Szwedzi spędzają przy niej fikę, a Ty możesz jadać na niej swoje wszystkie posiłki i wypijać wszystkie kawki! Zobacz, jak bardzo różnorodna jest skandynawska stylistyka zastawy stołowej i jak różnie można ją zaaranżować! Gwarantujemy, że znajdziesz coś dla siebie i swojego domu!
Fika - co to znaczy?
Żeby zrozumieć miłość mieszkańców Skandynawii do ich rodzimej finezyjnej zastawy stołowej, należy rozpocząć od fiki. Fika dla Szwedów to coś w rodzaju społecznego obyczaju. I nie chodzi tu bynajmniej o fikanie na gimnastyce (bo z pewnością takie skojarzenia budzi to słowo), ale o rytuał picia kawy. Fika to nie tylko dłuższa przerwa w pracy, przeznaczona specjalnie na picie kawy, ale coś bardziej istotnego. To również okazja do spotkania z rodziną, znajomymi czy przyjaciółmi. Jej podstawowymi elementami są skandynawska zastawa stołowa, czyli filiżanka kawy i coś słodkiego. Najczęściej są to cynamonowe bułeczki, zw. kanelbullar. Dobrze wspomnieć, że pracodawcy w Szwecji bardzo dbają, aby każdemu z pracowników zapewnić te smakołyki każdego dnia. Fika odbywa się w kawiarniach, domach, na świeżym powietrzu, firmach, cukierniach. Jest czasem na nabranie dystansu do pracy, spotkania się ze współpracownikami lub rodziną i swobodne rozmowy. Warto dodać, że Szwedzi są jednym z narodów wypijających najwięcej kawy w Europie. Średnio to trzy filiżanki dziennie na jednego mieszkańca. To trzy razy więcej niż w Polsce, bo u nas średnio mieszkaniec wypija tylko jedną kawę!
Design skandynawskiej zastawy stołowej
Skandynawska zastawa stołowa mimo że jest minimalistyczna, to jednak w swej prostocie niezwykle ozdobna. Cechuje ja niebywały design inspirowany nordycką naturą. Zwykle kształty są proste lub wyglądają jak ręcznie robione (i często właśnie takie są!). W tym tkwi cały ich urok. Kto by pomyślał, że owalny kształt talerzy obiadowych Bloomingville, Broste Copenhagen czy Lene Bjerre nawiązuje do naczyń widzianych na dworach królewskich. Z pewnością jedzenie na nich podane smakuje lepiej i zachęci niejednego niejadka. Proste, a zarazem jednocześnie niepowtarzalne kształty filiżanek, kubków i talerzy są jednocześnie realizacją duńskiej koncepcji szczęścia – lagom, zgodnie z którą – należy cieszyć się codziennymi drobnymi przyjemnościami, jak picie kawy z przepięknej i ulubionej filiżanki.
Skandynawska kolorystyka ceramiki stołowej
Skandynawska zastawa stołowa to również stonowana kolorystyka ziemi i natury. Jednak i tutaj, za kolorami bieli, brązu, czerni, chłodnej zieleni i błękitu, kryje się większa tajemnica. Niebieski to morskie fale. Zieleń to liście iglaste. Beże to piaski. Szarość to noc polarna. Biel to oczywiście śnieg. brązy to kora drzew. A czasem szalone kolory to kolorowe duńskie domy, ożywiające naturę. Wszystko ma wyjaśnienie. Każda seria inspirowana jest którymś elementem natury, bo taka jest filozofia skandynawska - uziemiać się, wracać do natury, czerpać z niej, żyć w zgodzie z nią.
Przejdźmy do meritum!
Kultowe serie skandynawskiej zastawy stołowej!
Amera Lene Bjerre
Amera Lene Bjerre to ceramika stołowa dostępna w kilku odsłonach. Kultowa jest szara wersja. Zyskała popularność, jako praktyczna, pasująca do różnych nakryć stołów i stylistyk. Seria piaskowa od momentu wprowadzenia na rynek cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Bo ten kolor jest wyjątkowy. Nie biały, nie szary. Dokładnie taki jak tej jaśniutki drobniutki piasek u wybrzeży oceanów. Absolutnym hitem są duże filiżanki Amera (numer 6 - szara, 14 - piaskowa, 19 - beżowa). Dostępne są w dwóch rozmiarach, w tym ten większy to aż 400 ml! Dużą popularnością cieszą się talerze i miski. Naprawdę przyjemnie się z nich je! Lene Bjerre rozwija tę serię cały czas, więc tylko czekać, aż Duńczycy zaproponują kolejne elementy tej linii!
Clara Lene Bjerre
Clara Lene Bjerre to skandynawska zastawa stołowa w bardzo glamour odsłonie. Wszystkie naczynia zdobione są złotymi detalami. Zawsze jest to rant, a jeżeli naczynie ma uszko, to i ono jest pociągnięte złotym kolorem. Różne kolory bazowe nawiązują do kolorów natury. To właśnie złoty detal sprawia, że ta natura została wyniesiona na piedestał. Oczywiście jest to porcelana, szkliwiona, bardzo solidna. Idealna na elegancką fikę w miłym towarzystwie.
Nordic Sand Broste Copenhagen
Nordic Sand Broste Copenhagen to piękna jasna ceramika stołowa w delikatnym piaskowym kolorze. Już sama nazwa wskazuje na nordycki design tej kolekcji. W tej linii znajdziesz wszystko. Marka Broste Copenhagen postanowiła kompleksowo wyposażyć kuchnie i jadalnie w tę ceramikę. Na szczególną uwagę zasługują m.in ładna szeroka filiżanka do cappuccino, efektowna miska budda bowl, cudowne malutkie kubeczki do espresso czy ceramika typowo śniadaniowa - kieliszki na jajka, mleczniki i dzbanki.
Nordic Sea Broste Copenahgen
Nordic Sea Broste Copenhagen to ceramika inspirowana Morzem Północnym, falami, delikatną morską pianką. Kolor nie jest jednoznacznie ani niebieski, ani granatowy. Jest to połączenie ciemnoniebieskego z odcieniem odrobiny szarości. Głęboka, intensywna barwa. Seria Nordic Sea idealnie pasuje do łączenia i mieszania z serią Nordic Sand i Nordic Coal. Tutaj także do waszych ulubionych należą filiżanka do cappuccino, talerzyki, kubeczki do espresso i kubeczki z uszami.
70s HKliving
Skandynawska ceramika 70s HKliving to totalna magia kolorów, naturalnego ich przenikania się, mieszania i ewolucji jednych w drugie. Mamy tu wyraźną inspirację naturą, kolorowością świata i wyraźnie zauważalne motywy, np. motyw plaży, skał górskich, morskiego wybrzeża, zachodzącego słońca, zimowego pola, po którym biegają zwierzęta w poszukiwaniu jedzenia, ale też motywy nocy polarnej, zamglonych świtów, drzewnego horyzontu. Kubki i szklanki zebrane są w zestawy lub dostępne pojedynczo. Szukaj odzwierciedlenia tego, co najbardziej będzie przypominać Ci skandynawskie marzenia.
Skandynawska zastawa stołowa – materiały, z których jest wykonana
Materiały, z których wykonana zazwyczaj jest skandynawska zastawa stołowa, zgodnie z duchem Północy, są naturalne. Wśród nich znajdziesz porcelanowe talerze, ceramiczne filiżanki, dzbanki z kamionki, kieliszki i karafki ze szkła czy marmurowe deski do krojenia. Nie brakuje również tak oryginalnych perełek jak miski wykonane z bambusa i muszli capiz, zwanych „szklanymi ostrygami” – wydobywanymi co kwartał z wód na Filipinach. Znajdziesz także akcesoria pomocne w pracach kuchennych jak młynek do pieprzu z drewna dębowego czy koszyki do przechowywania – ręcznie wykonane z hiacyntu wodnego. Dla miłośników pieczenia znajdzie się solidny wałek do ciasta z drewna mango. Ręcznie wykonanie sprawia, że zastawa jest niepowtarzalna – nie znajdziesz drugiej identycznej. Niejednokrotnie – w elementach kuchennych (jak np. deski do krojenia i pojemniki) nie brakuje drewnianych elementów, nadających przytulny klimat w mieszkaniu.
Jak skompletować uniwersalną zastawę?
Minimalizm i brak ozdobnych motywów sprawiają, że skandynawska zastawa stołowa nigdy nie wyjdzie z mody. Dzięki naturalnym materiałom i solidnemu wykonaniu, będzie służyć Ci przez wiele lat i zachwyci kolejne pokolenia. Stonowane kolory z łatwością dopasują się do elementów zastawy, które masz już w swoim domu. Łatwo dobierzesz też do nich kolejne elementy, tworząc spójną eklektyczną zastawę. Najłatwiej jednak kompletować zastawę z wyrobów pochodzących z tej samej serii, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć ze sobą różne kolory i serie. Wszak to cały urok skandynawskich aranżacji – naturalne materiały, chłodne kolory i minimalistyczny design sprawiają, że wszystko idealnie do siebie pasuje.